Таг : Божик

Забава МАГАЗИН

Денеска е Свети Стефан – трет ден Божик

Елена Даскалова
Според христијанството, Свети Стефан е првиот христијански маченик. Според делата на апостолите, тој бил Евреин роден во странство, кој живеел во Ерусалим и кој ѝ...
Забава МАГАЗИН

Дивац пукаше со пушка за Божик (ВИДЕО)

Елена Даскалова
Кошаркарот Владе Дивац го прослави Божик во Америка, заедно со синот Лука и сопругата Ана. Тој повторно пукаше со воздушна пушка, а тоа го правеше...
МАКЕДОНИЈА

Македонците во Албанија го одбележаа Христовото раѓање – Божик

Македонците во Албанија, каде и да живеат, достоинствено, како што и му доликува, го одбележуваат Христовото раѓање – Божик. Тие присуствуваа на светите литургии одржани...
Забава

ВИДЕО: Со „Мир Божји“ и истрели од пиштол стара Србинка честиташе Божик

Необичната Божикна честитка на баба од Романија со брзина на светлината се прошири на интернет. Додека српските медиуми оваа честитка ја пишуваат како „традиционален српски...
Забава МАГАЗИН

Познати ѕвезди кои денес слават Божик

Елена Даскалова
Најголемиот дел од светските ѕвезди се католици и го слават Божик според грегоријанскиот календар, кој се одбележува на 25 декември. Но, дел од познатите денеска...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Секој може да се надрасне себеси и да дејствува за доброто на заедницата

Ивана Рамаданова
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска по повод Раѓањето Христово – Божик со сопругата Зорица го посети манастирот „Свети Леонтиј“ во струмичкото село Водоча. „Секој...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски им посака мир, спокој и среќа на граѓаните

Ивана Рамаданова
Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска се одржа централната свечена божествена литургија по повод празникот Раѓањето Христово – Божик на која присуствуваа...
Забава МАГАЗИН

Северина за Бадник и Божик со семејството на сопругот (ФОТО)

Елена Даскалова
Северина Којиќ објави фотграфија со свекорот и свекрвата, за време на божикните празници. Таа, иако е католик, ги почитува и православните обичаи кои ги негува...
МАКЕДОНИЈА

Државниот врв и политичарите на литургии по повод Христовото раѓање – Божик

Ивана Рамаданова
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска, по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик, ќе присуствува на архиерејска литургија во црквата „Свети Ѓорѓија“...
Забава МАГАЗИН

Божик – празник кој ги сплотува христијаните

Елена Даскалова
Денеска, 7 јануари, е големиот христијански празник Божик, Рождество Христово, односно денот на раѓањето на Исус Христос, а го слават православните христијани кои се водат...