Таг : број

МАКЕДОНИЈА

Лани повеќе починати отколку родени, велат податоците на ДЗС

Берта Китинска
За 25 години природниот прираст во земјава се намалил од 15736, на минус 601 лице, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во 1994 година...
МАКЕДОНИЈА

Се зголемува бројот на новозаразени, Филипче најавува бесплатнa вакцинa против грип како стратегија за справување со КОВИД-19

Берта Китинска
Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем...
МАКЕДОНИЈА

Стапката на новозаразени намалена и до пет проценти, помина ли вториот бран во Македонија?

Берта Китинска
Последните пет дена бројот на заразени од Ковид-19 во државата не надмина 10 проценти од направените тестови. Во некои денови од неделата стапката на новозаразени...
МАКЕДОНИЈА

Од коронавирус почина 22 годишен пациент во Скопје

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23,...
МАКЕДОНИЈА

Починаа шест пациенти, регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 35 -Куманово 12 -Штип 23 -Прилеп 1...
МАКЕДОНИЈА

По Скопје, Штип и Куманово со најголем број активни преносители на коронавирусот

Берта Китинска
Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се...
МАКЕДОНИЈА

Нови 88 случаи, починаа шест лица од ковид 19 во земјава

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 23 -Куманово 8 -Дебар 2 -Штип 10 -Прилеп...
МАКЕДОНИЈА

Нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Берта Китинска
Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136...
МАКЕДОНИЈА

Починаа пет пациенти од Ковид-19, регистрирани се вкупно 505 смрти случаи во земјава

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 830 тестирања,  регистрирани се 75 нови случаи. Денеска починаа 5 лица, пациент од Скопје (52г.), два пациенти од Куманово...
МАКЕДОНИЈА

Аеродром и Кисела Вода се доближуваат до Чаир со бројот на заболени лица од коронавирус

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 од кои 32 се...