Таг : број

Регион СВЕТ

Црн рекорд и во Србија: Белград и Крагуевац со најголем број заболени

Берта Китинска
Зголемување на бројот на заразени со Ковид 19 е забележано во Србија и денес, каде за само 24 часа се регистрирани 757 нови случаи, од...
МАКЕДОНИЈА

Црн ковид биланс: Регистрирани 161 нови случаи, починаа 12 лица

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-11, Штип-2,...
МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот забрзано се шири во овие седум македонски градови

Берта Китинска
Секојдневно расте бројот на позтивни случаи со коронавирусов во земјава. Комисијата за заразни болести, како што во петокот на Фејсбук најави министерот за здравство Венко...
Регион СВЕТ

Во последните 24 часа, регистрирани над 800 нови случаи во Хрватска

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа, во Хрватска беа регистрирани 819 нови случаи позитивни на коронавирусот, а осум лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита во...
МАКЕДОНИЈА

Крушево е единствен град во земјава без активни случаи на ковид во моментов

Берта Китинска
Од почетокот на епидемијата досега во овој град се регистррани 20 случаи.Во Крушево во моментов нема активни случаи на ковид-19 Според податоците на министерството за...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: Бројот на новозаболени во овие македонски градови нагло се зголемува

Берта Китинска
Изминативе денови бројот на заразени секојдневно расте, ако граѓаните не ги почитуваат мерките ќе се преполнат болничките капацитети ќе се доведат во прашање ресурсите за...
МАКЕДОНИЈА

Нов предлог на рестрикции, ако не се почитуваат повторно ќе има полициски час

Берта Китинска
Ако викендов продолжи трендот на пораст на новозаразени со Ковид 19, Комисијата за заразни болести ќе предложи нов мерки до Владата. Ако граѓаните не ги...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Лазаров: Грев е да криете позитивни во семејство, кога доаѓате да се лекувате

Берта Китинска
Доктор Ненад Лазаров во својот нов Фејсбук апелира до граѓаните да не ги кријат контактите и челновите од семјството  кои се позитивни на Ковид 19....