Таг : Бундеслига

Фудбал

Дортмунд го „завери“ пласманот во Лигата на шампионите

Влатко Зорба
Фудбалерите на Баерн продолжија со одлични игри и убедливи триумфи дури и откако ја освоија титулата шампион во Германија. Во 33-то коло од Бундеслигата, Баварците...
Фудбал

Продолжението на Бундеслигата ги сруши сите ТВ-рекорди!

Продолжението на Бундеслигата по двомесечна пауза поради епидемијата од коронавирусот, привлече повеќе од шест милиони гледачи на телевизија во Германија. Според порталот „Seebiz“, благодарение на...
Фудбал

Две sвезди на Бундеслигата го загрозија враќањето на фудбалот

Бундеслигата денеска се врати, се одиграа осум натпревари, меѓу кои најпривлечен беше секако дерби дуелот меѓу Борусија Дортмунд и Шалке, во кое екипата на Лусиен...
Фудбал

Фановите на Баерн го „најавија“ продолжението на Бундеслигата со среден прст

Влатко Зорба
Навивачите на Баерн Минхен не се задоволни што Бундеслигата продолжува без нив. Германскиот шампионат се враќа по двомесечна пауза, но без присуство на публиката, што...
Фудбал

Познато како ќе функционира „новата“ Бундеслига: Дезинфицирање на топката, маски на клупата, гол ќе се слави со лакти

Бундеслигата се враќа овој викенд по пандемијата од коронавирус. Германската фудбалска лига им претстави документ од 51 страници на политичките лидери за да го добијат...
СПОРТ

Нема коронавируси во 14 клубови во Бундеслигата – За два дена одлука за продолжување на сезоната

Stefanija Kuzmanovska
Подговтвувајќи се за продолжување на Бундеслигата, клубовите се тестирани за коронавирус и во неделата вечерта беше објавено дека во 14 екипи нема позитивни слуачи и...
Фудбал

Леман против празни стадиони: Ако е исполнето секое четврто столче, тоа би значело дека гледачите би биле на безбедно растојание

Влатко Зорба
Поранешниот германски голман Јенс Леман е еден од поранешните спортисти кои го прележаа коронавирусот. Тој за „Билд“ го раскажа своето искуство со вирусор што ја...
СПОРТ

Натпреварите во Бундеслигата нема да вклучуваат фудбалери кои носат маски

Stefanija Kuzmanovska
Натпреварите во Бундеслигата нема да вклучуваат фудбалери кои носат маски, увери германскиот министер за труд и социјална грижа Хубертус Хајл. Како што е познато, натпреварите...