Таг : Централен регистар

МАКЕДОНИЈА

Преименувањето на новите имиња на училиштата е целосно во ред, велат од Централен регистар

Постапката во Централниот регистар за упис на промената на имињата на две училишта во Чаир е целосно во ред, вели директорката на Централниот регистар, Марија...
МАКЕДОНИЈА

Стаменковска – Стојковски побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар

Stefanija Kuzmanovska
Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и  администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради,...
Политика

Ангеловска: На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

Влатко Зорба
Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова...
Политика

Хакирана ФБ страната на Централен регистар, пред 10 години ја искреирал Јакимовски

Влатко Зорба
Фан страната на социјалната мрежа Фејсбук на Централен регистар на Република Северна Македонија е хакирана,соопшти директорката на централен регистар Марија Бошковска Јанковски. Таа вели дека...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Кој е Емил Гусарот, лицето кое се закануваше на Јордановска и Јанчев

„Не се секирај мамо. На крај ќе кажам дека ми бил хакнат профилот и готово“. Вака Емил Јакимовски викан Гусар изреагира на сите осуди кои...
МАКЕДОНИЈА

Бошковска – Јанковски за Шилегов: Градоначалникот бара од Централниот регистар незаконски да постапува

user3
Откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на „Телма“ обвини дека директорката на Централен регистар, Марија Бошковска – Јанковски и...
Политика

Шилегов: Ќе побарам разрешување на директорката на Централен оти не сака да ја смени сопственоста на Дрисла (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вечерва на „Топ тема“ на „Телма“, обвини дека директорката на Централниот регистар и неколку регистратори одбиваат да направат промена...