Таг : чист воздух

МАКЕДОНИЈА

Марија Петровиќ: Одлучните заеднички активности на регионот важни за одбрана на правото на чист воздух

Stefanija Kuzmanovska
Чистиот воздух е основно човеково право, а не привилегија. За справување со аерозагадувањето кое е хроничен проблем глобално и во регионот важна е регионалната соработка...
МАКЕДОНИЈА

Протест за чист воздух пред УСЈЕ

Stefanija Kuzmanovska
Иницијативата Движењето за чист воздух за денеска во 12.05 часот најавува блокада пред цементарницата во Скопје против големите загадувачи. Во повикот на Движењето се наведува...
Политика

Владата ги прифаќа сите 7 првични барања на „Марш за чист воздух“ и ја реафирмираше поканата за средба

Влатко Зорба
Владата со внимание ги прифати и разгледа барањата кои ги поставија организаторите на „Марш за чист воздух“ како услов за одржување на средба и ја...
МАКЕДОНИЈА

Барања за Маршот за чист воздух

Влатко Зорба
„Ние, обединети граѓански активисти од Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Ново Село, Струга, Охрид и други градови и населени места, кои застанавме зад организацијата на Марш за...
МАКЕДОНИЈА

Невладините му испорачаа на Пендаровски барања за почиста средина

Ивана Рамаданова
Претставници на здружените граѓански организации и иницијативи денеска оствариа средба со претседателот Стево Пендаровски при што го известија, кои се нивните барања. „Ние живееме во...
Политика

Граѓаните на Автокоманда со протест бараат чист воздух

Влатко Зорба
Жители на населбата Автокоманда и од другите населби во општина Гази Баба организираа предупредувачки протест поради секојдневното загадување на воздухот и негрижа од надлежните институции...