Таг : Членство

МАКЕДОНИЈА

Фон дер Лејен го честита членството во НАТО на С. Македонија

Влатко Зорба
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на Твитер го честиташе членството во НАТО на Северна Македонија. -Честитки до Северна Македонија за пристапувањето во...
МАКЕДОНИЈА

(ВО ЖИВО) С.Македонија денеска и официјално станува полноправна членка на НАТО

Влатко Зорба
Во Стејт департментот преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон денеска ќе се депонира инструментот за ратификација на Северноатлантскиот договор. По тој повод министерот...
Политика

Советот на Амбасадори со честитка за отворање на преговорите за членство во ЕУ

Влатко Зорба
Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори„ упатува честитики до граѓаните на Република Северна Македонија за Одлуката на Советот на Европската Унија-Совет за...
МАКЕДОНИЈА

Детектор: 46,3 отсто од граѓаните сметаат дека земјава нема да ги почне преговорите со ЕУ во мај

Stefanija Kuzmanovska
Две третини од граѓаните ќе гласаат за влез на земјава во Европската Унија доколку утре се одржи референдум за тоа, покажува најновото истражување на јавното...
МАКЕДОНИЈА

Петров: Членството на нашата земја во НАТО сега е прашање на денови

Stefanija Kuzmanovska
Шпанија ја прифати брзата патека за ратификација на нашиот Протокол за членство во НАТО. Членството на нашата земја во НАТО сега е прашање на денови,...
Политика

Заев до членството: Три правила за сигурна победа на СДСМ на изборите во 2020 година

Влатко Зорба
Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев во писмо упатено до членовите на Социјалдемократскиот сојуз, кое ни беше дадено од член до кое е стигнато, вели...
Политика

Брнс: Членството во НАТО е огромно достигнување за земјава

Влатко Зорба
Американската амбасадорка во земјава Кејт Мери Брнс, која присуствуваше заедно со претседателот Стево Пендаровски на Универзитетот Американ колеџ-Скопје, вели членството во НАТО е огромно достигнување...
Политика

Шекеринска: Го заслужуваме и одработивме членството во НАТО

Влатко Зорба
Дваесет и осум од 29 земји-членки практично за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, што претставува силна политичка порака,...
Политика

Франција го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Влатко Зорба
Франција го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО!, соопшти заменикот министер за надворешни работи Андреј Жерновски. За ратификација на протоколот за НАТО...
Политика

Шекеринска: Неопходен ни е амбасадор во НАТО, за да покажеме дека го цениме членството

Влатко Зорба
Законот е многу јасен во преизборието но државата не смее да застане, оти ако заостанува како што заостанувавме со минатата влада се уште ќе бевме...