Таг : Ципрас

Политика

По Санчез и Ципрас упати поддршка до претседателот Заев и коалицијата Можеме

Претседателот на грчката партија Ципрас и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски истакна дека дека лидерот...
Политика

Ципрас го честиташе членството во НАТО и одлуката за почетокот на преговорите со ЕУ

За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран...
Политика

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Преспанскиот договор

Влатко Зорба
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас од Париз побара да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Берта Китинска
Кога беше постигнат Договорот од Преспа во 2018, за Северна Македонија „се отклучи“ перспективата за проширување, паралелно давајќи ѝ импулс и на албанската европска перспектива,...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Каде се борците за Македонија сега кога Мицотакис го почитува Договорот од Преспа?

Stefanija Kuzmanovska
Каде се сите оние Македономахи (борци за Македонија)? Ги виде некој? Каде се скрија сега кога господинот Мицотакис не само што се придржува, туку и...
Политика

Јовановиќ: Заев и Ципрас не се толку заулавени да си ги даваат синовите и ќерките заради политика

Влатко Зорба
„Само глупаци може лошо да исчитуваат, квази новинари и злонамерници. Плусинфо констатира во насловот „Заев ја понудил ќерката за снаа на Ципрас за да се...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Кога решавав за Договорот од Преспа, некои се прашуваа луд ли е овој, ќе ги загуби изборите

Кога решавав за Договорот од Преспа некои се прашуваа луд ли е овој, зошто го прави тоа, ќе ги загуби изборите, но донесов одлука со...
Политика

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Влатко Зорба
Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас: Мицотакис да заземе став за позицијата на Самарас

Ивана Рамаданова
Не може некој во еден момент да зборува за предавнички договор, потоа да кажува дека ќе го почитува или сега да бара да се повлече...
МАКЕДОНИЈА

Ципрас упати критики за односот на Мицотакис кон Преспанскиот договор

Влатко Зорба
Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи...