Таг : Ципрас

Политика

Ципрас по средбата со Јункер: Разговаравме за важноста на Договорот од Преспа и потребата за почеток на преговорите

Влатко Зорба
Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на...
Политика

Ципрас на средба со Туск, ја истакнал важноста за почнување преговори со Северна Македонија

Влатко Зорба
Ја истакнав важноста што ја има почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија, но и за Албанија, доколку ги почитува обврските во врска со грчкото...
Регион

Ципрас: Ставот на Мицотакис за штрајкот е типичен пример на радикална конзервативна перцепција за уставно гарантираното демократско право

Влатко Зорба
Она што го објави господинот (Киријакос) Мицотакис за штрајкот е типичен пример на радикална конзервативна перцепција за уставно гарантираното демократско право на работниците да штрајкуваат,...
Политика

Ципрас: Северна Македонија покажа дека е кредибилен партнер за ЕУ и треба да почне преговори

Влатко Зорба
Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е победа на дипломатијата над национализмот, можност за поблиска соработка меѓи двете земји, придонес за...