Таг : датум

Политика

Партиите не се договорија за датум за избори, денеска завршува вонредната состојба

Лидерите на двете најголеми партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на вчерашната средба не постигнаа договор за датум за одржување на предвремени парламентарни...
Политика

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различен став за избори на 5 јули, ДУИ е за датум со консензус

Владејачката СДСМ смета дека вонредните парламентарни избори треба да се одржат на 5 јули, бидејќи тој датум го исполнува и законскиот рок од 22 дена...
Политика

Датумот за избори се уште неизвесен, вонредната состојба завршува в сабота

Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно” ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува...
Фудбал

Големата победа на италијанскиот фудбал: Познат е датумот за продолжување на Серија „А“

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за спорт, Винченцо Спадафора, најави дека Серија „А“ може да продолжи. Тој наведува дека ќе побара од премиерот Џузепе Конте да ја продолжи Серија...
Политика

Османи: Не се ненадминливи разликите, 5 јули е можен компромисен датум за избори

Мислам дека разликите помеѓу политичките партии вклучувајќи ги и најекстремните позиции по однос на датумот за избори, не се разликуваат повеќе од десет -петнаесет дена....
Политика

Мицкоски: Има разговори со партиите, но не и договор за датумот за избори

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција не потврди дали 5 јули е можен датум за избори, но рече дека разговори меѓу политичките...
Политика

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба. Тековната вонредна состојба што трае 14 дена...
Политика

Нема приближување на ставовите за терминот за избори

Берта Китинска
Нема приближување на ставовите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Двете партии остануваат на своите позиции, но, сепак, не...