Таг : демонстранти

СВЕТ

Полицијата на Лукашенко сурово се пресмета со демонстрантите

Stefanija Kuzmanovska
По одлуката на Централната изборна комисија (ЦИК) на Белорусија да не ја прифати кандидатурата на двајцата главни противници на Лукашенко на претстојните претседателски избори на...
Регион

Демонстрантите во Нови Сад го блокираа излезот на автопатот

Stefanija Kuzmanovska
Жителите на Нови Сад се собраа вечерва околу 18 часот на протест на Плоштадот на слободата. По говорот, демонстрантите се упатија по улицата Јована Суботица...
Регион

Цел кордон полицајци шутираа и удираа млад човек на Теразија во Белград (Вознемирувачко Видео)

Влатко Зорба
Вознемирувачко видео од судирот меѓу демонстрантите и припадниците на српската полиција е снимено вечерва на Теразија, кога повеќе од 20 припадници на таа единица шутираа...
Регион

Бизарни сцени од Белград: Група со верски симболи меѓу демонстрантите (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Фрлање солзавец, факели, камења, пари … се само некои од сцените што ги обиколија регионот и светот од Белград, каде протестите продолжуваат веќе втора вечер...
Регион

Демонстрантите кршеа прозорци на Градската куќа во Нови Сад и фрлија молотов коктел

Влатко Зорба
Група претежно млади демонстранти вечерва ја нападнаа Градската куќа во Нови Сад. Mnogo ljudi u NS, mnogo 💪#mojsnimak #NoviSad pic.twitter.com/mkBV3CuFST — Srećko Lj. Trotter (@LovelyJubbly971)...
Регион

Брнабиќ за случувањата прес Собранието: Државата и сите нејзини институции ќе го штитат правниот поредок

Влатко Зорба
Премиерката во оставка, Ана Брнабиќ по повод протестите и инцидентите пред парламентот изјави дека остро го осудува вандализмот на политичарите кои стојат зад упадот во...
Вести

Полицијата во Белорусија апси демонстранти и приведува новинари додека емитуваат вести во живо (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Полицијата во Белорусија приведе околу стотина демонстранти, како и новинари, кои излегоа во знак на протест против кампањата за реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Опозициските...
СВЕТ

„НЕМА ДА ПОМИНЕТЕ КАКО ВО ЊУЈОРК“: Трамп им се закани на демонстрантите со невидени мерки!

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани денеска дека ќе бидат преземени мерки против демонстрантите кои ќе се појават на неговиот предизборен митинг за викендот во...
СВЕТ

Демонстрантите ја запалија и уништија статуата на Џорџ Вашингтон

Stefanija Kuzmanovska
Статуата на Џорџ Вашингтон во Портланд беше отстранета вечерта на 19 јуни, празник со кој што се означува ослободување на робовите, јави Си-Би-Ес, потсетувајќи дека...
Вести

Полицијата употреби солзавец против демонстрантите во Париз (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите во центарот на Париз, каде илјадници се собраа протестирајќи против расизмото и полициската бруталност. A protest rally against police...