Таг : Дендиас

Политика

Дендиас: По иницијатива на Скопје и Атина ќе се одржи видеоконференциска средба за побрзо враќање во нормала

Следната седмица, по заедничка иницијатива на Грција и Северна Македонија, ќе се одржи нова видеоконференција со моите колеги од балканските и соседните европски земји за...
МАКЕДОНИЈА

Димитров на средба со министерот за надворешни работи на Грција на Минхенска безбедносна конференција

Stefanija Kuzmanovska
Министрите за надворешни работи на Северна Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендиас, ќе остварат средба на маргините на 56–та Минхенска безбедносна конференција, која...
Регион СВЕТ

Дендиас: Предлогот на ЕК за реформа на пристапниот процес не треба да предизвика дополнително доцнење

Александар Петровски
Западен Балкан и европската перспектива на регионот била една од темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и шефицата на шпанската дипломатија...
Вести

Атина: Однесувањето на Турција ја турка кон изолација

Влатко Зорба
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас ги критикуваше активностите на Турција во Црното Море и Источниот Медитеран, велејќи дека тоа ја води Анкара во...
Политика

Дендиас: Нема да толерираме неправилно толкување на договореното од Преспа

Влатко Зорба
Ги продлабочуваме односите со Северна Македонија, но нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното, рече министерот за надворешни работи на...
МАКЕДОНИЈА

Димитров учествуваше на работен појадок со МНР на земјите-членки на ЕУ

Ивана Рамаданова
Министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и МНР на Албанија, во...
МАКЕДОНИЈА

Дендиас во Брисел: Верувам дека во одредена мерка, нешто постигнавме денеска

Ивана Рамаданова
Подобрување на методологијата на проширувањето и потребата да се задржи европската перспектива на земјите од регионот беа во фокусот на разговорите на министрите за надворешни...
МАКЕДОНИЈА Политика

Дендиас: Европската перспектива на С.Македонија и Албанија треба да се охрабри

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос...
Политика

Каругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас дека Договорот од Преспа треба целосно и доследно да се спроведува

Влатко Зорба
Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје...
Политика

Кога бизнисот се развива, и граѓаните ќе имаат подобар животен стандард, му рече Заев на Дендиас

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција во рамки на неговата официјална посета на државава. На билатералната средба...