Таг : Дерковски

Политика

Дерковски очекува изборите да се распишат изборите

Влатко Зорба
Државната изборна комисија (ДИК) очекува да се распишат изборите за предвремените парламентарни избори најавени за 12 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, во изјава за...
МАКЕДОНИЈА

Дерковски: ДИК не е надлежен да ги прекројува границите на изборните едници

Влатко Зорба
Државната изборна комисија по добивањето на последното законско ажурирање на Избирачкиот список од 1 декември 2019 година до министерката за правда Рената Дескоска и до...
Политика

Османи: Наша заложба е процесот на избори да биде што пофер и без инциденти

Влатко Зорба
Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска од Државната изборна комисија изјави дека заложбата на оваа Влада е да има...