Таг : Дескоска

Политика

Дескоска: Да се потсетиме за што протестираше денес опозицијата, што оправдуваше!

Влатко Зорба
„Само да се потсетиме за што протестираше денес опозицијата, што оправдуваше! Очигледно кај нив нема ни “П” од правдата за која зборуваат“, сподели екс министерката...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Дескоска по партискиот митинг на СДСМ во затворот Идризово

Влатко Зорба
„После скандалозниот партиски митинг на СДСМ во затворот Идризово мора да има одговорност. Во најмала рака од морални причини за ова требаше уште вчера оставка...
Политика

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба

Влатко Зорба
„Стасуваат повеќе прашања во врска со времетраењето на уредбите. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и...
Политика

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

Според Уставот, изборите мора да се одржат дваесет и два дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави вчера министерката за правда Рената Дескоска во интервју...
Политика

Дескоска: Стравот од избори ја тера опозицијата најнеписмено да спинува

Интересно е да се гледа како стравот од избори и свесноста за пораз на опозицијата на нив, тера некои луѓе да спинуваат најнеписмено и најнепрофесионално...
Политика

Дескоска: Уредбите може да имаат правно дејство и по завршувањето на вонредната состојба

Слушам дека во изминатиов период се отвораат повеќе прашања околу уредбите со законска сила, што може да регулираат, до кога важат и слично. Кога се...
МАКЕДОНИЈА

Дескоска сподели искуства за Ковид-19 со министри од неколку европски држави

Влатко Зорба
Министерката за правда Рената Дескоска преку видео-конференција со нејзини колеги од неколку европски држави споделила искуства поврзани со справување со ситуацијата со Ковид-19, кои пред...
Политика

Дескоска: Да ги надминеме опасностите од епидемијата и успешно да ги имплементираме реформите во правосудството

Влатко Зорба
Министерката за правда Рената Дескоска по повод Денот на правосудство на судиите и јавните обвинители, адвокатите, вработените и други претставници на правосудниот сектор им посакува...
Политика

Стоилковски: Дескоска да даде пример сите министри и функционери целосно да се откажат од платата (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Цела недела измина, а нема ниту збор од министрите и функционерите на Зоран Заев за предлогот тие целосно да се откажат од платите во овие...
Политика

Дескоска: Судовите продолжуваат со работа со превземање на сите мерки за претпазливост за заштита од корона вирусот

Влатко Зорба
Министерката за правда, Рената Дескоска соопшти дека на вечерашната седница на Владата било отворено прашањето за работата на судовите во ситуација со корона вирусот. –...