Таг : дестинации

Патувања

Маврово – дестинација за четири сезони

Влатко Зорба
На денешната средба во Маврово, Директорот на Агенција за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) Љупчо Јаневски со градоначалникот на општина Маврово и Ростуша Медат...
МАГАЗИН Патувања

Популарни летни одморалишта во Албанија каде може да го поминете вашиот одмор

Влатко Зорба
Летните одморалишта во Албанија стануваат сè попопуларни кај нашите туристи, особено затоа што на македонските граѓани им е дозволено да одат на море низ оваа...
МАГАЗИН Патувања

Туристите не се откажале од патувањата, само прават различни планови

Влатко Зорба
Иако пандемијата на коронавирус во многу земји не покажува знаци на опаѓање, една студија покажува дека многумина сепак ќе одлучат да патуваат оваа година. „Оракл...
Забава МАГАЗИН

Морничави дестинации кои туристите ги обожуваат

Туристите кои се во потрага по својата дестинација неретко посетуваат места кои се опасни по нивниот живот, пишува The Sun. Од активни вулкани, до воени...
Забава МАГАЗИН

Познати дестинации уништени од туристите

Ефтините летови денес ни овозможуваат да отидеме каде и да посакаме и тоа брзо. Сето тоа звучи добро се додека не се упатите кон одредено...
Забава МАГАЗИН Патувања

Туристички атракции кои ги изгубивме изминативе години

Kога минатата година голем пожар го зафати бисерот на готската архитектура, целиот свет анеме. Тажно е кога толку стара градба ги преживеала сите војни и...
МАГАЗИН Патувања

Ова беа најпопуларните туристички дестинации за 2019

Елена Даскалова
Њујорк за првпат не е во првите 10 најпопуларни туристички дестинации за годината, додека пак, Њу Делхи за првпат се наоѓа токму во првите десет....