Таг : Џорџ Флојд

СВЕТ

Поддршка за убиецот на Џорџ Флојд од Украина

Stefanija Kuzmanovska
Транспарент на кој пишуваше „Ослободете го Дерек Чаувин“, посветен на полицискиот службеник обвинет за убиството на Џорџ Флојд кој во моментот е задржан во притвор...
АНАЛИЗИ

Смртта на Џорџ Флојд: Како се применува законот врз Афроамериканците

Stefanija Kuzmanovska
Протести и насилство избувнаа во градовите ширум Америка поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Би-би-си проучуваше некои податоци поврзани со злосторства и правда во САД...
Забава

Стрејсенд купи акции на „Дизни“ и ги подари на ќерката на Џорџ Флојд

Влатко Зорба
Пејачката Барбра Стрејсенд купи акции на Дизни и ги даде на Џиана Флојд, ќерката на Џорџ Флојд, Афроамериканецоткој беше убиен од полицијата во Минеаполис. Шестгодишната...
Други спортови

Забраната за клекнување на Олимписките игри ги крши човековите права

Влатко Зорба
Неодамнешната изјава на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и Меѓународниот параолимписки комитет (ИПЦ) дека спортистите кои „клекнуваат“ во солидарност со антирасистичкото движење ќе се соочат со...
СВЕТ

Братот на Џорџ Флојд во Конгресот: Запрете ја болката (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Филинс Флојд, братот на убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд, ги повика пратениците во американскиот Конгрес да направат напор, така што неговиот брат не би бил само...
Вести

НЕМИРИ ВО БЕЛГИЈА: Демонстрантите бојат и палат статуи на кралот Леополд Втори

Влатко Зорба
Статуата на кралот Леополд Втори во Белгија, која беше обоена и запалена за време на протестите, инспирирани од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, беше отстранета...
СВЕТ

Демократите во американскиот Конгрес клекнаа на колена во чест на Џорџ Флојд

Stefanija Kuzmanovska
Членовите на американскиот Конгрес од Демократската партија денес, пред да го претстават предлогот за полициска реформа, одржаа минута молчење и потоа клекнаа на едно колено,...
Вести

Судири меѓу полицијата и демонстрантите ширум Европа

Влатко Зорба
Полицијата во германскиот град Хамбург користела солзавец против демонстрантите и распореди водени топови. Полицијата во Хамбург објави на Твитер дека неколку стотици агресивни луѓе со...