Таг : ДИК

МАКЕДОНИЈА

Партиите ќе имаат три дена да проверат дали Избирачкиот список е чист

Александар Тодески
Политичките партии ќе имаат три дена извршат увид во прочистениот Избирачки список кои Државната изборна комисија, по поминувањето на сите рокови ќе го дотави до...
МАКЕДОНИЈА

Увид во Избирачкиот список од 26 февруари

Stefanija Kuzmanovska
Државната изборна комисија, според Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори, денеска од МВР треба да побара и да и биде доставен Избирачкиот список. Списокот,...
Политика

ДИК вечерва го усвои Роковникот за спроведување на изборите

Влатко Зорба
Откако претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, течат роковите за нивно спроведување. Државната...
Политика

Дерковски очекува изборите да се распишат изборите

Влатко Зорба
Државната изборна комисија (ДИК) очекува да се распишат изборите за предвремените парламентарни избори најавени за 12 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, во изјава за...
Политика

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на дополнителната министерка за финансии

Влатко Зорба
Државната изборна комисија повторно се прогласи за ненадлежна да одлучува за барањето на дополнителната министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска. Членовите на ДИК констатираа дека...
МАКЕДОНИЈА

Дерковски: ДИК не е надлежен да ги прекројува границите на изборните едници

Влатко Зорба
Државната изборна комисија по добивањето на последното законско ажурирање на Избирачкиот список од 1 декември 2019 година до министерката за правда Рената Дескоска и до...
МАКЕДОНИЈА

ДИК ќе разгледува барање на Димитриеска Кочоска за вработувањата

Влатко Зорба
Државната изборна комисија (ДИК) денеска во 11 часот ќе одржи седница на која ќе разгледува барање на дополнителната заменик министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска....
МАКЕДОНИЈА Политика

ДИК го отфрли барањето од дополнителниот заменик-министер за финансии

Државната изборна комисија (ДИК) денеска по расправата за барањето од дополнителниот заменик-министер за финансии Гордана Димитриеска Кочоска едногласно утврди дека решенијата за избор за унапредување...
МАКЕДОНИЈА

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев

Stefanija Kuzmanovska
Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно...
Политика

Османи: Наша заложба е процесот на избори да биде што пофер и без инциденти

Влатко Зорба
Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска од Државната изборна комисија изјави дека заложбата на оваа Влада е да има...