Таг : дипломати

МАКЕДОНИЈА

По повод 5 Мај, американските дипломати зборуваа на македонски јазик (ВИДЕО)

Берта Китинска
Американската амбасада во земјава, по повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, објави видео во кое американски дипломати во Aмбасадата зборуваат на македонски јазик....
МАКЕДОНИЈА

Заев: Предлагаме ново законско решение за амбасадори

Ивана Рамаданова
Владата на С. Македонија предлага ново законско решение за амбасадори, кое ќе ја штити дипломатската служба во иднина, давајќи предност на кариерните дипломати, напиша на...
МАКЕДОНИЈА

МНР: Неоснована е загриженоста за конкурсите за испразнетите места во ДКП

Ивана Рамаданова
Неосновани се причините за загриженост од објавувањето интерни конкурси за пополнување на испразнетите работни места во дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) на Република Северна Македонија во одреден...
Политика

Дипломатскиот синдикат реагира на огласот за избор на дипломати во ДКП

Влатко Зорба
Македонскиот дипломатски синдикат денеска изрази загриженост поради објавувањето на 21 интерен оглас за упатување дипломати во дипломатско – конзуларните претставништва (ДКП). Според Синдикатот, конкурсот се...
Вести СВЕТ

Дипломати од САД симнати од воз во Русија, немале соодветна дозвола

Maja_Serafimova
Тројца американски дипломати се симнати од воз во близина на рускиот град Северодвинск, бидејќи влегле на таа територија без соодветна дозвола. Во соопштението на руското...