Таг : Документарец

Забава МАГАЗИН

Екипата на „Медена земја“ подготвена за Оскарите

Елена Даскалова
Тамара, Атиџе, Самир, Љубо, Фејми, нашата медена екипа, зачекори на оскаровскиот црвен тепих. Цела Македонија со нетрпение го очекува моментот на прогласување на победниците во...
Забава МАГАЗИН

Британскиот шеф на здравството ја нападна серијата на Гвинет Палтроу

Шефот на британската здравствена служба (NHS) Симон Стивенс обвини дека новиот документарен серијал на Гвинет Палтроу на Нетфликс претставува „значаен здравствен ризик“ за јавноста, пренесува...
Забава МАГАЗИН

„Медена земја“ се бори за Оскар во две категории

Елена Даскалова
Македонскиот филмски феномен „Медена земја“ номиниран во категоријата Најдобар документарец на престижните филмски награди, Оскарите. Филмот кој не престанува да ги собира сите значајни филмски...
Забава МАГАЗИН

Ќе се снима нов документарец за Бордејн

user2
Нов долгометражен документарен филм, посветен на животот и работата на Ентони Бордејн ќе се снима под режисерската палка на оскаровецот Морган Невил. Невил изјавил дека...