Таг : Доналд Трамп

Вести СВЕТ

Трамп: Заминувањето на Моралес ја чува демократијата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека оставката на боливискиот лидер Ево Моралес претставува важен момент за демократијата на западната хемисфера. Трамп му оддаде признание на...
Вести СВЕТ

Трамп за импичментот: Од ништо не сум загрижен, нема никаков проблем со сведочењата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека не е загрижен од истрагата за импичмент, како и од тоа дека претстојат јавни сослушувања на сведоци во...
Вести СВЕТ

Истраги, Бајден, Клинтон се трите збора кои Трамп барал од Зеленски јавно да ги каже

Претседателот на САД, Доналд Трамп, побарал од неговиот украински колега да застане пред микрофон и да каже три збора: истраги, Бајден и Клинтон, според транскрипт...
Вести СВЕТ

Демократите во Конгресот најавија импичмент на претседателот Доналд Трамп до Божиќ

Демократите во Конгресот најавија окончување на процедурата за импичмент на претседателот Доналд Трамп до Божиќ, односно 25 декември. Како што дознава „Си-Ен-Ен“, се оди на...
Вести СВЕТ

Трамп злоупотребил финансиски средства од хуманитарна фондација, мора да плати два милиони долари

Суд во Њујорк донесе пресуда дека американскиот претседател Доналд Трамп мора да плати два милиони американски долари за тужба според која злоупотребил средства од својата...
Забава МАГАЗИН

Трамп ја критикуваше Меган: Слабак е и полудува на критиките

Американскиот претседател Доналд Трамп (73) е познат по својот „долг јазик“ и потребата да даде свое мислење за сите случувања и тоа без цензура. Гостувајќи...
Вести

Трамп го намали бројот на бегалци на кои им е дозволено да влезат во САД

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Доналд Трамп, драматично го намали бројот на бегалци, на кои им е дозволено да влезат во САД, на 18.000 во тековната фискална...
Вести СВЕТ

Трамп исвиркан на натпревар: Штом го виде неговиот лик на екран, публиката почна да вика „Затворете го“! (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп беше исвиркан во неделата од гледачите додека во друштво на сопругата Меланија го следеше петтиот меч од првенството во Светската серија...
Вести СВЕТ

Трамп: Ал Багдади е мртов, цимолеше, плачеше и врескаше (ВИДЕО)

Maja_Serafimova
Абу Бакр ал-Багдади е мртов, изјави на денешната прес-конференција американскиот претседател Доналд Трамп. Тој истакна дека изминатата ноќ САД донеле „правда за најголемиот терористички лидер...
Вести СВЕТ

Трамп повторно и се закани на Турција со санкции

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп повторно најави санкции против Анкара ако турските сили отворат оган врз курдските борци кои се повлекуваат од северна Сирија каде треба...