Таг : ДПА

Политика

ДПА: Спуштањето на платите на администраторите на минимално ниво на плата е неприфатливо

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес- конференција истакнаа дека се против минималната плата за вработените во администрацијата. -Спуштањето на платите на администраторите...
Политика

Oдлуките однапред донесени: ДПА ја напушти лидерската средба

Демократската партија Албанците ја напушти лидерската средба што ја свика претседателот Стево Пендаровски, во вила Водно. Во изјава за медиумите Орхан Ибраими од ДПА рече...
МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) ДПА на конгрес во полна сала и покрај забраната за јавни собири

Александар Тодески
И покрај забраната за јавни собири на отворено и затворено, како и препораката да се седи на минимум разделечност од 1,5 метри, Демократската партија на...
МАКЕДОНИЈА

Тачи: Албанските политички партии прават грешка што не назначуваат лидери на високите позиции во Владата

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Менду Тачи, гостуваше  во емисијата “Пресинг“ на косовската телевизија Т7  каде  изјави дека ќе побара да биде на...
МАКЕДОНИЈА

Алтернатива не сака да коалицира со Беса, неизвесна најавената коалиција на Села

Повикот на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села за предизборна коалиција со сите партии на Албанците освен ДУИ не вроди со плод. Веќе е...