Таг : ДС

МАКЕДОНИЈА

Граѓаните да не се движат покрај реките и речните брегови, апелираат од ДЗС

Берта Китинска
Поради нестабилното време проследено со локален пороен дожд, грмежи и град, предизвикано од циклонска активност, Дирекцијата за заштита и спасување апелира граѓаните да не се...
Политика

ДС: Граѓаните гласаа за европска Македонија

„Демократскиот сојуз оценува дека вчерашните предвремени парламентарни избори беа фер и демократски, без насилства, со висока излезност во специфични здравствени услови, при што граѓаните можеа...
Политика

ДС: Гласајте за европска Македонија

Зоран Димитровски, генерален секретар на Демократскиот сојуз, одржа прес конференција, на која ги презентираше ставовите на Демократскиот сојуз за изборите и најави одржување на  VI-от Конгрес...
Политика

ДС бара едукација на граѓаните наместо ригорозни мерки против коронавирусот

Влатко Зорба
Демократскиот сојуз предлага наместо ригорозни рестриктивни мерки, полициски час и забрани за движење – кампања за информирање и едукација на граѓаните за почитување на мерките...
Политика

Демократски сојуз: Да се укине полицискиот час за граѓаните да го нормализираат животот

Демократскиот сојуз во врска со актуелните состојби предизвикани од пандемијата предлага укинување на следните мерки. Според партијата прво, треба да се укине полицискиот час со...
Политика

ДС: Македонскиот народ и македонскиот јазик не се измислица на Коминтерната

„Демократскиот сојуз ги повикува македонската и бугарската влада да го почитуваат Договорот за пријателство и добрососедство меѓу двете држави, со кој е направен исчекор во...
Политика

ДС: Да се свика итна седница, на која ќе се разговара за издржаноста и оправданоста на мерките

Берта Китинска
Демократскиот сојуз предлага Претседателот на државата, Владата и најмалку 20 пратеници, да побараат да се свика итна седница на Собранието на Република Северна Македонија, на...
Политика

ДС: На новинарите да им се овозможи приоритетно тестирање за КОВИД-19

Влатко Зорба
„Веста дека еден новинар е заразен со коронавирусот предизвика особена загриженост во јавноста и е само уште еден во низата докази дека новинарството е професија...
МАКЕДОНИЈА

ДС: Граѓаните да покажат челична дисциплина во спроведувањето на препораките на власта

Влатко Зорба
Демократскиот сојуз ги повикува граѓаните да покажат „челична дисциплина“ во спроведувањето на одлуките, насоките и препораките на власта, насочени кон спречување на ширење на коронавирусот...