Таг : Џафери

Политика

Џафери го потпишал решението за распишување на изборите

Влатко Зорба
Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва го потпишал решението за распишување на изборите, кои беа договорени да се одржат на 12 април годинава. Во пресрет...
Политика

Кабинет на Џафери: Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот

Влатко Зорба
Од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот и оти при образложувањето како...
Политика

Џафери ја прекина 135.седница, дополнително ќе биде закажано нејзиното продолжение

Влатко Зорба
Претседателот на Собранието Талат Џафери, пред почетокот на почетокот на 136. седница, ја прекина 135-тата, а нејзиното продолжение, како што рече, дополнително ќе биде закажано....
МАКЕДОНИЈА

Додека не помине Законот за ЈО, нема да се одржи седницата на која треба да се разреши Мизрахи

Берта Китинска
Претседателот на СДСМ Зоран Заев и координаторот на пратеничката група на владејачката партија Јован Митрески се во постојана координација, а тие имале координација и попладнево,...
Политика

Собранието од 19:00 часот ќе работи без пауза додека не се распушти

Влатко Зорба
Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18.00 до 19.00 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по...
Политика

Џафери: Ако сакаат ново парламентарно мнозинство, ред е да дојдат и да кажат, а не да се расправаат преку мене

Влатко Зорба
„Се додека примам пораки дека има можност да се создаде друго мнозинство дека ќе биде поуспешно, јавно ги повикувам партиските лидери доколку сериозно мислат дека...
Политика

Џафери ја закажа седницата за Законот за ЈO во 21 часот

Влатко Зорба
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа седницата за Законот за Јавно обвинителство за во 21 часот. Седницата доаѓа по целодневна неизвесност, откако во 15...
МАКЕДОНИЈА

Кирацовски: Џафери наместо да бокисува, нека си ја врши својата работа

Берта Китинска
Џафери наместо да бокисува, нека си ја врши својата работа како што доликува и веднаш нека го прифати, не моето, туку барањето од актуелниот технички...
МАКЕДОНИЈА

Кирацовски: Џафери да свика седница за Мизрахи

Берта Китинска
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе во...
Политика

Собранието може да се распушти на 16 февруари, вели Џафери

Влатко Зорба
Јас се раководам од процедурите во Собранието. Факт е дека Законот е пристигнат и јас немам право за влијание врз предлогот, рече Претседателот на Собранието,...