Таг : Еди Рама

Регион СВЕТ

Рама ги повика и пензионираните лекари во борбата против новиот коронавирус, вети и награда

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика пензионираните лекари специјалисти, кои се во можност, да помогнат во справувањето со состојбата со новиот коронавирус. – Постојат луѓе...
Регион

Рама: Албанија останува лидер на балканскиот Шенген

Александар Тодески
Балканскиот мини Шенген и интеграцијата во Европската унија беа во фокусот на говорот на албанскиот премиер Еди Рама на конгресот на Социјалстичката партија, чиј претседател...
Регион

(ВИДЕО) Рама до младите: Наместо да седите во кафулиња, помогнете во обнова на урнатините

Александар Тодески
Наместо додека чекате вработување како адвокати и цариници да пиете кафе, треба да помогнете во обновата на урнатините кои останаа од земјотресите, им посочи премиерот...
Регион СВЕТ

Еди Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“ и е убедена дека тој процес ќе најде поголема поддршка, рече албанскиот премиер Еди Рама денеска...
Регион СВЕТ

Рама: Харадинај е лицемерен патриот

Албанскиот премиер, Еди Рама, за првпат реагираше по тужбата што ја поднесе пред Основниот суд во Приштина, против косовскиот колега Рамуш Харадинај. Одговарајќи на Фејсбук,...
Регион СВЕТ

Рама им порача на граѓаните воопшто да не се вознемируваат по изјавата на Хамнеи

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека не е изненаден од изјавата на иранскиот врховен лидер, Али Хаменеи, кој Албанија ја прогласи за непријател и ја...
Регион СВЕТ

Рама: Нови домови за жителите погодени од земјотресот до средината на следната година

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Курбин се состана со локалните жители на Фуше-Мамурас каде каде изрази уверување дека до средината на следната година повеќето...
Регион СВЕТ

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темнината што привремено ја покри земјата

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна...
Регион

Рама: Она низ кое минуваат Грција и Италија е одраз на недостигот на заедничка европска политика

user4
„Грција е земја за пример во напорите да прифати очајни луѓе и бегалци што се обидуваат да избегнат војни“, изјави албанскиот премиер Еди Рама на...