Таг : една изборна единица

МАКЕДОНИЈА

Поповска: Блокирањето на Законот за одбрана е политичка игра пред изборите

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ немаат аргументи зошто се против една изборна единица, отворени листи и еднаква родова застапеност, па затоа ги блокираат законите со илјадници амандмани....
Интервју

Александрова: Дома не го прифаќаат Преспанскиот договор, а надвор го прифаќаат, ВМРО-ДПМНЕ води дволични политики

ВМРО-ДПМНЕ во суштина прифати се од Преспанскиот договор, но им требаше виновник кога се гласаа уставните измени, па „осумката“ некако им дојде добро алиби за...
МАКЕДОНИЈА

Николова: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не дојдоа на расправата да ги изнесат своите аргументи

Александар Тодески
Измени како оние што се предложени за Изборниот законик не се носат без консензус и добро е да се соочат стравовите на сите пратеници, смета...
МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Расправа за една изборна единица, дебатираа дел од пратениците и експертите

Александар Тодески
Групата пратеници кои ги предложија измените во Изборниот законик заедно со нивните колеги од владејачката СДСМ и експерти дебатираа за една изборна единица, отворени листи...
МАКЕДОНИЈА

Витановски: Подготвени сме да спроведеме избори онака како што ќе изгласаат пратениците

Александар Тодески
Државната изборна комисија е подготвена да ги спроведе изборите и во една и во шест изборни едници. Јанакие Витановски од ДИК пред пратениците рече дека...
МАКЕДОНИЈА

Шкариќ: Нема нешто поприродно од тоа целата Република да биде една изборна единица

Александар Тодески
Кој може да ве запре штом имате 65 пратеника. Клучна е поддршката од 65 пратеника, таквиот закон ќе биде и легитимен и легален. Легитимен, бидејќи...
МАКЕДОНИЈА

Поповска: Битката за една изборна единица и отворени листи ја водам долги години

Александар Тодески
Исходот од одблокирање на законите би бил демократизација на државата, јас би сакала да ги слушнам аргументите против една изборна единица и против отворени листи....
МАКЕДОНИЈА

Почна дебатата за една изборна единица, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не дојдоа

Александар Тодески
Без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владејачката ДУИ започна дебатата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, за измени во Изборниот законик за...
МАКЕДОНИЈА

Поповска: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги кажат аргументите за блокирање на измените во Изборниот законик

Александар Тодески
Пратеничката на ДОМ и предводник на групата пратеници кои поднесоа предлог за измени во Изборниот законик, Лилјана Поповска не гледа причина зошто пратениците од опозициската...
МАКЕДОНИЈА

Една изборна единица и отворени листи денеска на јавна расправа на Комисијата за политички систем

Александар Тодески
Денеска во 14:00 часот треба да започне јавната расправа за една изборна единица, отворени листи и рамноправна застапеност на мажи и жени на изборните листи,...