Таг : Ерменија

СВЕТ

Спас во последен момент за Пашинијан: Парламентот ја продолжи воената состојба во Ерменија

Stefanija Kuzmanovska
Ерменскиот парламент одби да ја укине воената состојба во земјата, што беше побарано од опозицијата. За укинување на воената состојба гласаа 36 пратеници, додека 56...
Вести

Алијев: Ја предупредив Ерменија на пораз и пропаст, сега се посрамотени пред светот

Влатко Зорба
Азербејџанскиот претседател Илхам Алијев денеска ги критикуваше Советот на Европа и Европскиот парламент за молчењето на ерменските напади врз цивилните области во Нагорно Карабах, како...
Вести

Ерменија спречила обид за атентат врз премиерот Пашинјан

Влатко Зорба
Ерменија спречила обид за атентат врз премиерот Никола Пашинјан и преземање на власта од група поранешни функционери, објави Службата за национална безбедност (НСС). НСС соопшти...
Вести

Азербејџански војник качен на христијанска црква вика „Алах Акбар“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
ВИДЕО споделено на социјалните мрежи оваа недела покажува наводно азербејџански војник или сириски платеник како вика додека стои на врвот на ерменска капела во Карабах....
Вести

Алијев: Во случај на странска агресија, ќе ги пуштам турските ловци

Влатко Зорба
Азербејџанскиот претседател Илхам Алијев вели дека Баку ќе користи турски ловци Ф-16 во случај на странска агресија врз таа земја. Алијев истакна дека во секое...
Вести

ПРЕСТАНЕТЕ ВЕДНАШ! Лавров испрати јасно барање до Ерменија и Азербејџан

Влатко Зорба
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика конфликтните страни во Карабах и другите меѓународни играчи да престанат со нивната потпалувачка реторика. – Сигурни...
Вести

Ердоган: Русија, САД и Франција ја вооружуваат Ерменија

Влатко Зорба
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Русија, САД и Франција и доставуваат оружје на Ерменија. „Ерменија повторно го наруши примирјето. Минската група на ОБСЕ,...
Забава

Ким Кардашијан донира милион долари на Ерменците

Влатко Зорба
Ким Кардашијан, американска реалити ѕвзда со потекло од Ерменија, ќе донира еден милион долари помош за Ерменија поради борбите во Нагорно Карабах, кои започнаа на...
Вести

Алијев и даде „последна шанса“ на Ерменија: „Повлечете ја војската, вратете се на преговорите“

Влатко Зорба
Претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, изјави дека му дава „последната шанса“ на Ереван да се врати во форматот на преговори и да ја повлече армијата...