Таг : Ево Моралес

Вести СВЕТ

Моралес заминал да се лекува во Куба

Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина, денеска отпатува за Куба на медицински третман. Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез изјави дека...
Вести СВЕТ

Јавното обвинителство на Боливија наложи апсење на Ево Моралес

Јавното обвинителство на Боливија наложи апсење на поранешниот шеф на државата во егзил Ево Моралес по обвинението на времената влада за поттикнување и тероризам. Обвинителите...
Вести

Боливија ќе издаде налог за апсење на Ево Моралес

Влатко Зорба
Боливија во следните неколку дена ќе издаде налог за апсење на поранешниот левичарски претседател Ево Моралес заради бунт, изјави привремената претседателка на земјата Жанин Ањез....
Вести СВЕТ

Група од 226 кубански лекари се враќаат од Боливија по смената на Моралес

Група од 226 кубански лекари се враќаат од Боливија во Куба, по одлуката на властите во Хавана за нивното враќање заради промена во боливиската власт....
Вести СВЕТ

Моралес отпатува во Мексико каде доби азил

Боливискиот претседател Ево Моралес отпатува во Мексико каде доби азил, откако поднесе оставка под притисок на протестите во неговата земја. Моралес, кој е првиот домородец...
Вести СВЕТ

Мексико ќе му понуди азил на Моралес, доколку тој побара

Шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард изјави дека неговата земја ќе му понуди азил на боливискиот претседател Ево Моралес, кој синоќа поднесе оставка на функцијата,...
Вести СВЕТ

Моралес тврди дека власта сака да го уапси сега кога се откажа од функцијата под притисокот

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој синоќа поднесе оставка на функцијата под притисок на војската, тврди дека постои „нелегална“ наредба за негово апсење, додека официјални полициски...
Вести СВЕТ

Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори во Боливија

Maja_Serafimova
Боливискиот претседател Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори, тврдејќи дека е во големо водство во однос на главниот ривал Карлос Меса. Британските...