Таг : функционери

МАКЕДОНИЈА

Се зголемува бројот на македонски функционери ќе земат минималната плата, а останатиот дел ќе го донираат

Берта Китинска
По  вчерашната одлука на Уставен суд за привремено запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија кои се однесуваа на намалување на платите на судиите,...
МАКЕДОНИЈА

Досега позитивни на Ковид 19 тројца функционери во Македонија

Берта Китинска
Градоначалникот на Чешиново-Облешево, Горанчо Крстев е првиот функционер во државава кој беше заразен со Ковид-19. Крстев заедно со со сопругата направил две тестирања на приватните...
Политика

Спасовски за сетот мерки: Сметавме дека оние што имаат најмногу, треба да дадат најмногу

Влатко Зорба
На прашањето зошто не се намалија платите на администрацијата на минималец, каков што имаше предлог, премиерот на РСМ, Оливер Спасовски на вечерашното гостување на „Топ...
МАКЕДОНИЈА

Туџаров: Не е битно дали функционерите имаат полиња со канабис, битно е дали го почитуваат законот

Влатко Зорба
Нашиот канабис е со најдобар квалитет во светот. Македонските производители создадоа цвет со 18 проценти CBD, тоа е светски рекорд. Светски рекорд имаме и во...
Политика

СДСМ: Кривичните против поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ се доказ за криминалната матрица на опозициската партија

Влатко Зорба
„ВМРО-ДПМНЕ 11 години крадеше од државата, ги злоупотребуваше институциите за партиски и лични цели на своите функционери. Последен доказ за тоа е кривичната пријава за...
Политика

Младите од БЕСА во маски на функционери од ДУИ сечеа лента на непостоечки автопат

Влатко Зорба
Во маски на функционерите од ДУИ и сечејќи црвена лента, младинскиот форум на Движењето БЕСА се фотографираше упатувајќи порака дека илјадници пати функционерите на ДУИ...
Политика

СДСМ: Ниту еден државен функционер не троши буџетски пари за караванот „На прав пат“

Влатко Зорба
„Ниту еден државен службеник не троши буџетски, народни пари за партиската кампања којашто ја спроведуваме, но секако ред е тоа што сме го сработиле да...