Таг : ГАК

МАКЕДОНИЈА

На ГАК родено бебе позитивно на Ковид 19

Берта Китинска
Бебе родено на скопската клиника за Гинекологија се заразило со Ковид 19 од својата мајка. Министерот за здравство Венко Филипче ја потврди информацијата, но кажа...
МАКЕДОНИЈА

Семејството на починатата родилка од Скопје: Кадрие немаше проблеми во бременоста

Берта Китинска
Семејството на родилката која почина на ГАК од искрварување тврди дека родилката немала никакви проблеми во бременоста. Тие бараат објаснување зошто,како што велат, гинекологот кој...
Хроника

На ГАК починаа родилка и нејзиното бебе

Влатко Зорба
Родилка и нејзиното бебе починале вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, потврди директорката Викторија Јовановска. Станувало збор за родилка...
МАКЕДОНИЈА

ГАК: ПЦОС е комплексно сериозно репродуктивно заболување кое се јавува кај девојчиња и жени

Берта Китинска
Полицистичниот оваријален синдром (ПЦОС) е комплексно сериозно репродуктивно, генетско, хормонално и метаболно заболување кое се јавува кај девојчиња и жени. Воедно и водечка причина за...
МАКЕДОНИЈА

Се случува еднаш на 80.000 раѓања: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Берта Китинска
Бебе во „водена обвивка“ се роди на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен – раѓање во амнионска...
МАКЕДОНИЈА

Бебето Инара кое беше родено со 690 грама по три месеци заминува од ГАК

По три месеци и четири дена на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство -Скопје, со престој на одделот за интензивна нега и терапија (ОИНТ), предвремено...
МАКЕДОНИЈА

Случајот со родилката – лекарка која криела контакти, преминува во надлежност на МВР

Завршен е Инспекцискиот надзор поврзан со родилката – лекарка која што се породи на Гинеколошко – акушерската клиника, а која криела контакти. Понатму тој преминува...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: На ГАК 16 медицински се во изолација, но не од случајот со родилката

Родилката која беше во Гинеколшко-акушерската клиника, потоа во болницата „Ремедика“, понатаму примена на Инфективната клиника во Скопје и на свое барање согласно состојбата која што...
МАКЕДОНИЈА

Јовановска: Пациентките им се закануваат на лекарите ако ги ставиме во изолација

Во изолација е ставен дел од медицинскиот персонал на ГАК, кој беше во контакт со докторката која не пријавила дека во семејството има позитивен на...
МАКЕДОНИЈА

Бебето родено во ГАК од мајка позитивна на КОВИД-19, нема коронавирус

Влатко Зорба
Бебето родено на 14 април во ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, чија мајка е заразено со коронавирус, е негативно на резултатот за...