Таг : Герила Акција

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Шницла од бизон се појави на плоштадот „Македонија“

Влатко Зорба
Нова герила акција на плоштадот „Македонија“ како потсетник на ресторанските гозби на функционерите на минатата влада осамна денес во близина на познатиот ресторан „Пелистер“. Шницлата...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Приврзок Јустиција во „Сваровски“ кутија пред судовите, на местото на Ќосето

„Сваровски“, е најновата уметничка инсталација, која осамна пред палатата на правдата во Скопје, на местото кадешто порано стоеше споменикот на Ќосето. Во луксузна кутија за...
МАКЕДОНИЈА

Герила акција во центарот на Скопје: „Заробена држава – никогаш повеќе“

Берта Китинска
Судии и обвинители во тефтерче, затворени новинари и медиуми, нарачани лустрации за прогон на интелектуалци, проектот Скопје 2014, пораки за местењето избори со притисок и...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Герила акција на плоштад – прислушување никогаш повеќе!

Влатко Зорба
Герила акција на плоштадот во центарот на градот со која се потсетува на прислушувањето кое се вршеше од страна на минатата власт. „Повеќе од 20.000...
МАКЕДОНИЈА

Герила-акција на граѓански активисти: Дрвјата во Расадник родија згради

Ивана Рамаданова
Група граѓански активисти денеска на просторот кај Расадник во Кисела Вода каде е планирана изградба на 100 нови згради направија нова герила акција – Дрвјата...
МАКЕДОНИЈА

Герила акција „Стоп за сечење дрвја за проширување улица“

Влатко Зорба
Герила акција во центарот на главниот град на државава по најавата на Град Скопје за проширување на улицата Даме Груев за уште 2 ленти за...