Таг : Гевгелија

МАКЕДОНИЈА

За една недела 31 новозаразен во Гевгелија – младите го пренесуваат вирусот на постарите

Берта Китинска
За една недела, односно од минатиот петок до денеска, во Гевгелија има 31 новозаразен со коронавирусот. Тоа укажува дека епидемиолошката состојба е сериозна, велат од...
МАКЕДОНИЈА

Во Гевгелија повеќе оздравени од заболени од коронавирус

Влатко Зорба
Епидемиолошката ситуација во Општина Гевгелија е задоволителна со оглед на податокот што имаме 19 активни случаи и фактот што континуирано имаме повеќе испишувања на оздравени...
МАКЕДОНИЈА

Во Гевгелија ќе се постави Ковид центар

Општинскиот кризен штаб ја поддржа иницијативата за поставување монтажна модуларна болница во Гевгелија која ќе функционира во рамки на регионалните Ковид центри во земјава, како...
МАКЕДОНИЈА

Стравот од коронавирусот драстично го намали бројот на грчки државјани во Гевгелија

Влатко Зорба
На граничниот премин Богородица сообраќајната фреквенција денеска, во споредба со истиот период лани, е намалена за речиси 90 отсто. Командирот Јасмина Аврамска за МИА изјави...
МАКЕДОНИЈА

Екслицитни клипови и фотографии со девојки од Гевгелиско препраќани на Вибер, Месинџер

Порнографски видеа и фотографии со експлицитна содржина со девојки и жени од Гевгелија и околината се споделуваат на пораки преку Вибер и Месинџер. Случајот е...
Хроника

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Во атар на селото Стојакововчера во 23.40 часот полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи и миграција- Југ при Бирото за јавна безбедност забележале...
МАКЕДОНИЈА

Гевгелиската болница е одличен пример за справување со коронавирусот, вели Филипче

Влатко Зорба
Гевгелиската Општа болница во која нема ниту еден заразен доктор, ниту пак медицинска сестра, е одличен пример за успешно справување со коронавирусот, истакна министерот за...
Хроника

По 1.000 евра казна за 30 лица од Гевгелија кои играа оро за време на забрана за движење

Гевгелиското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против 43 лица кои го сториле кривичното дело непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од...
Хроника

Најмалку еден приведен по гевгелиското оро за Велигден

Влатко Зорба
Најмалку еден приведен и неколку идентификувани прекршители на полицискиот час по гевгелиското оро за време на Велигден, пренесе „Телма“. Уште синоќа е приведено едно лице,...
МАКЕДОНИЈА

Десетина дена во Гевгелија нема новозаразени со коронавирус

Берта Китинска
Првиот тест на четиричленото семејство од Гевгелија,кое беше заразено од Ковид-19 беше направен вчера, потврдија од Подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија,...