Таг : гласање

МАКЕДОНИЈА

ИЗБОРИ 2020: Лицата со Ковид-19 и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни избори...
МАКЕДОНИЈА

Позитивните на Ковид-19 ќе гласаат на 13 јули под посебни услови

По објавувањето на низа протоколи како граѓаните да се однесуваат кога излегуваат на кафе, престојуваат во некој хотел или купуваат во некој од моловите во...
МАКЕДОНИЈА

На УКИМ се избираше нов ректор, на ФДУ немаше гласање (ФОТО)

На единиците во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска од 12 до 14 часот се спроведе гласање за ректор на Скопскиот универзитет за...
Политика

Пред утрешниот старт на кампањата нови измени на Уредбата за изборите

Владата на синоќешнта седница донесе измени и дополнувања на Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието со дополнителен член...
Политика

Деркоски: Сите гласачки места ќе бидат во доволна квадратура за да може безбедно да се гласа

Влатко Зорба
Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Деркоски по денешното потпишување на Кодексот за фер и демократски избори истакна дека претстојните избори 2020 година ќе...
МАКЕДОНИЈА

Уставен не ја прифати иницијативата за свикување на Собранието

Не постојат услови за прифаќање на иницијативата на судијата д-р Осман Кадриу за поведување постапка по службена должност за оценување на уставноста и законитоста на...
Политика

ДИК го утврди редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за избор на пратеници во Собранието

Државната изборна комисија на денешната 65-та седница на јавна ждрепка го утврди редоследот на кандидатските листи на гласачкото ливче за избор на пратеници во Собранието....
МАКЕДОНИЈА

Колку места за пратеници од коалицијата одвоиле двете најголеми партии?

Двете најголеми политички партии на изборите настапуваат со своите коалициони партнери, на кои по логичниот редослед им следуваат и пратенички места. На листите на владејачката...
МАКЕДОНИЈА

Донесен Законот за одбрана со 80 гласа „за“

Александар Тодески
Со осумдесет гласа „за“, ниту еден против и воздржан, Собранието го донесе Законот за одбрана. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето за Законот. Пратеничката од...