Таг : Гоце Делчев

Политика

Македонската страна предложила положување на венци на гробот на Делчев од страна на Пендаровски и Пахор

Влатко Зорба
На новинарско прашање дали посетата на гробот на Гоце Делчев има некаква симболика и дали треба да испрати некаква порака, претседателот на Словенија Борут Пахор...
Политика

Гоце Делчев нека го чествува кој сака, нам Македонците тоа може да ни прави уште поголемо задоволство, порача Пендаровски

Влатко Зорба
Гоце Делчев нека го чествува кој сака, тоа може само на нас Македонците кои го чествуваме, кои го почитуваме, да ни прави уште поголемо задоволство,...
Политика

Проф. Георгиев: Двете гледишта за Гоце Делчев мора да постојат паралелно

Влатко Зорба
И македонското и бугарското гледиште за идентитетот на Гоце Делчев мора да постојат паралелно. Тие мора да бидат рамноправни. Ова го изјави копретседавачот од македонска...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Со Бугарија ќе мора да видиме како заеднички не спојува Гоце Делчев

Берта Китинска
На прашањето  дека Софија е гласна за решавањето на прашање за Гоце Делчев и дали С. Македонија ќе биде блокирана  на патот кон евроинтеграциите, премиерот...
Политика

Каракачанов со предлог: Заеднички пред Грција да се постави прашањето за поставување споменик на Гоце Делчев крај Баница

Берта Китинска
„На денешна дата пред 117 години загина херојски Гоце Делчев. Тоа беше еден убав повод заедно со нашите браќа од Северна Македонија, како што е...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност!

Берта Китинска
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска, горди...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слободана Македонија

Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев!Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слобода и за независна Македонија.Гоце Делчев е...
МАКЕДОНИЈА

Сто четириесет и осум години од раѓањето на Гоце Делчев

Stefanija Kuzmanovska
Во земјава денеска се одбележуваат 148 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле...
МАКЕДОНИЈА

Трибина: Работата на експертската македонско-бугарска комисија е мешање на политиката во историјата

Stefanija Kuzmanovska
Формирањето на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовани прашања е политички чин и има цел „денационализација и деполитизација на минатото“ на нашата земја. Каменот...
МАКЕДОНИЈА

Научна трибина за животот и делото на Гоце Делчев

Stefanija Kuzmanovska
Во Скопје денеска ќе се одржи научна трибина на тема „Животот и делото на Гоце Делчев во колективната меморија на македонскиот народ“. Трибината ја организира...