Таг : градски

Скопје

ЈП „Градски Паркинг“ – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време

Берта Китинска
Јавното претпријатие „Градски Паркинг“ – Скопје од денеска започнува со зимско сметање на работното време. Работното време во зоните А, Б и Ц ќе биде...
Хроника

Обид за силување кај фонтаната во Градскиот парк

Берта Китинска
Вчера во 14.13 часот во Полициската станица Центар, 23-годишна девојка од Скопје пријавила дека во близина на фонтаната во Градски парк, машко лице се обидело...
Скопје

Поради пандемијата намалени приходи на ЈП „Градски паркинг“

На наредната седница на Советот на Град Скопје ќе се разгледува шестмесечниот извештај од работењето на ЈП „Градски паркинг“ за периодот од 01.01.2020 година до...
Хроника

Дедо им се заканувал на внуците врзувајќи ги за дрво и удирајќи ги со дрвена палка во Градски парк

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Д.(46) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на малолетно лице“. „На...
Скопје

Градските автобуси добија обележани седишта (ФОТО)

Јавното градско претпријатие – Скопје, ЈСП почна со обележување на седиштата со налепници со кои јасно ќе биде истакнато на кои седишта не смее да...
МАКЕДОНИЈА

Се реконструираат сите мостови во Градскиот парк во Скопје

Берта Китинска
За првпат по неколку децении, Град Скопје со донација од Халкбанк целосно ќе ги реконструира сите 19 пешачки мостови во вториот дел од Градскиот парк....
МАКЕДОНИЈА

Се мијат и дезинфицираат градските улици и плоштади

Берта Китинска
Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ денеска, од рано наутро, вршат рачно миење и дезинфекција на плоштадите „Македонија“ и „Филип Втори“. На градските улици и булевари,...