Таг : Граници

МАКЕДОНИЈА

При отворање на границите да се води сметка прво на здравствениот, потоа на економскиот аспект, вели Заев

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека при носењето одлука за отворање на границите во регионот со или без ПЦР тестови, пред се прво треба да...
Регион

Границите со Грција остануваат затворени до 30 септември

Влатко Зорба
Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на...
Политика

Груби -Земај: Границите меѓу Северна Македонија и Косово мора да се отворат

Берта Китинска
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците Артан Груби денеска во својот кабинет оствари средба со министерот за здравство на Република...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Заедно со земјите од регионов ќе изработиме протокол за отворање на границите

Берта Китинска
Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.004, бројката на оздравени пациенти е 10.722, на починати е 585, а...
ЕУ

Курц за построга контрола на границите

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц сака построга контрола на повратниците од одморите поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Австрија. По престојот во една...
МАКЕДОНИЈА

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Влатко Зорба
Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави дописникот на...
Вести

Трамп сака да ги затвори границите на заразените Американци

Влатко Зорба
Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за забрана за враќање дома од странство за американски државјани и легални жители за кои постои сомневање дека се заразени...
Регион

Црна Гора размислува за отворање на границите за регионот

Влатко Зорба
Сенад Бегиќ, заменик директор на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од Црна Гора, рече дека се разгледува отворањето на границите и условите за регионот. На...
МАКЕДОНИЈА

Владата изработи насоки за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Владата на предлог на Министерството за внатрешни работи во соработка со министерствата за здравство и за надворешни работи изработи насоки за начинот на транзит и...
МАКЕДОНИЈА

Италија ги затвора границите за 13 земји, вклучувајќи и за Македонија

Stefanija Kuzmanovska
Италија ги затвори своите граници кон 13 земји, вклучително и за Северна Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на коронавирусот. Забраната за патување...