Таг : Харадинај

Регион

Харадинај: Назначувањето на Лајчак ќе го забави процесот на дијалог со Србија

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај рече дека со назначувањето на Мирослав Лајчак за специјален претставник за дијалогот меѓу Косово и Србија, Европската унија го забавува...
Регион СВЕТ

Харадинај му пиша на Курти: Те молам не ја укинувај таксата кон Србија

Досегашниот премиер на Косово Рамуш Харадинај му се обрати на неговиот наследник на чело на владата, Албин Курти, со отворено писмо во кое го моли...
Регион СВЕТ

Харадинај реагира: Приштина ја очекува многу работа, Курти е недоследен

Премиерот на Косово во заминување Рамуш Харадинај, во својата прва реакција на договорот за формирање нова влада, рече дека Косово го очекува многу работа и...
Регион

Партијата на Харадинај нема да гласа за владата на Курти

Берта Китинска
Косовскиот премиер во оставка и лидер на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека неговата партија нема да гласа за владата што...
Регион

Харадинај: Косово e подготвено да ѝ помогне на Турција

Влатко Зорба
Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека Косово е подготвено да ѝ помогне на Турција во регионите погодени од силниот земјотрес со хуманитарна помош...
Регион

Рамуш Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата

Ивана Рамаданова
Рамуш Харадинај поднесе оставка од лидерското место во партијата Алијанса за иднината на Косово. До изборот на ново раководство на партијата, Харадинај ќе ја извршува...
Регион СВЕТ

Харадинај порача што поскоро да се формира влада

Косовскиот премиер во оставка порача дека е неопходно што поскоро да се формираат институциите во земјата, додека одговорноста за тоа ја имаат победниците на парламентарните...
Регион СВЕТ

Харадинај: Мини-Шенгенот е спротивен на интересите на Косово

Премиерот во оставка на Косово Рамуш Харадинај вели дека неговата држава не смее да го прифати формирањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се заложија премиерите на Северна Македонија...
Регион

Харадинај: Косово покажа политичка зрелост

Влатко Зорба
Во 19 часот беа затворени гласачките места на предвремените парламентарни избори на Косово, со највисок процент на излезност и 20 приведени поради изборни манипулации. Досегашниот...