Таг : хроника

Хроника

Прва ноќ под полициски час: Приведени 18 лица, опоменати 74 лица

Осумнаесет лица се приведени поради одбивање да ги почитуваат мерките, колку што ќе бидат и казнети, а 74 добија опомени во првата ноќ под полициски...
Хроника

Втор смртен случај од корона, ноќеска почина пациент на Инфективна клиника

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од коронавирус. Се работи за маж...
Хроника

Повреден 30 годишен маж од Кичево, со „југо“ излетал од патот

Вчера во 11.20 часот било пријавено дека во Кичево на ул.“Ужичка“ патничко моторно возило “југо“ со прилепски регистарски ознаки управувано од З.С.(60) од Кичево, излетало...
Хроника

Лажно се претставувале дека прават наградни игри, земале податоци и информации за картички

Министерството за внатрешни работи информираше дека на социјалната мрежа Фејсбук се забележани групи кои претставувајќи се како официјални групи на правни субјекти и државни институции...
Хроника

Велешанец со Мерецедес удрил 15-годишно момче на велосипед

Влатко Зорба
На 12 март 2020 во 15.20 часот било пријавено дека на крстосницата од ул.„Александар Урдаревски“ и ул.„9“ во с.Мирковци, товарно возило „мерцедес“, со скопски регистарски...
Хроника

Две деца завршија во болница, пироман запалил три возила во Чаир

На 12.03.2020 околу 03.34 часот во СВР Скопје било пријавено дека во подземни гаражи на ул.„Седма албанска бригада“ настанал пожар при што биле опожарени три...
Хроника

Момче падна од објект на поранешен „Жито-мел“ во Куманово

Александар Тодески
Четиринаесетгодишно момче денеска паднало од објект на поранешен „Жито-мел“ во Куманово и се здобило со тешки телесни повреди, информираше кумановската полиција. Случајот кај нив го...
Хроника

Седумдесет и деветгодишна жена загина во пожар во Прилеп

Александар Тодески
Седумдесет и двегодишна жена загина, а шест лица се спасени во пожар што избувна во семејна куќа во Прилеп. Пожарот се случил изутрината околу 8...
Хроника

Полицаец си го заборавил пиштолот во тоалет во скопско казино

Александар Тодески
Вчера во 15:30 часот во СВР Скопје, било пријавено дека во тоалетот на  казино во трговски центар во Скопје бил пронајден пиштол. Како што соопштуваат...