Таг : ИД

Вести

Исламска држава со совет до своите борци: Избегнувајте ја Европа заради коронавирусот

Влатко Зорба
Лидерите на терористичката група Исламска држава ги предупредија своите следбеници да избегнуваат да патуваат во Европа заради закана дека ќе бидат заразени со КОВИД-19, пишува...
Регион

Мијатовиќ: Децата на осомничените борци на ИД треба да бидат вратени во нивните земји

Берта Китинска
Говорејќи за време на итната расправа за репатријација на децата од конфликтните зони, пред Парламентарното собрание на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, комесар за човекови...
Хроника

Државјанин на Швајцарија и Северна Македонија обвинет за регрутирање борци на ИД

Влатко Зорба
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...