Таг : Импичмент

Вести

Тим од звучни имиња ќе го бранат Трамп на судењето за импичментот

Американскиот претседател Доналд Трамп избра правен тим од бранители со звучни имиња, долгогодишни експерти и адвокати, кои ќе го застапуваат во судењето за импичмент од...
Вести

Конгрес: Трамп до 6 декември да каже дали негов правен тим ќе учествува во процедурата за импичмент

Влатко Зорба
Одборот за правда при Претставничкиот дом синоќа даде краен рок до кога претседателот Доналд Трамп може да информира дали ќе испрати свој адвокатски тим во...
Вести СВЕТ

Следува клучното сослушување во Конгресот за импичмент на Трамп

Дипломатот Гордон Сондленд, амбасадор на САД во ЕУ, денес е на јавен распит во Конгресот во рамки на процедурата за импичмент и неговото сведочење може...
Вести СВЕТ

Се дознаа нови детаљи во истрагата за импичмент на Трамп

На јавното и телевизиски пренесувано сослушување синоќа во рамките на истрагата за импичмент на претседателот Доналд Трамп, се дознаа нови детаљи од наводно оркестрирана кампања...
Вести СВЕТ

Трамп: Импичментот е неправеден, ова е линч!

Maja_Serafimova
Американскиот претседател Доналд Трамп конгресната истрага за импичменот против него денеска ја спореди со „линч”, што многумина ја сфатија како расистичка изјава од најмрачните денови...