Таг : Инфективна

МАКЕДОНИЈА

Стевановиќ: Неприфатливо е во ера кога светот гори од Ковид-19, да биде неопходна закана од казнена мерка

Берта Китинска
До вчерашниот ден во земјава вкупно се хоспитализирани 432 лица позитивни и сомнителни на Ковид-19, од кои 95 на Клиниката за инфективни болести во Скопје....
МАКЕДОНИЈА

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ја разбрануваа јавноста

Stefanija Kuzmanovska
Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради расправии со...
МАКЕДОНИЈА

Филипче разговараше со медицинските сестри кои си дадоа отказ од Инфективната Клиника

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче утрово оствари средба со  колешките Зорица, Силвана и Дивна, медицински сестри од Инфективната Клиника. „Утрово се сретнав со колешките Зорица,...
МАКЕДОНИЈА

Медицински техничар од Шведска во поддршка на своите колегите на Инфективна клиника

Берта Китинска
Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам за цивилна заштита за да...
МАКЕДОНИЈА

Османи го посети Талат Џафери на Инфективна

Вицепремиерот од редовите на ДУИ, Бујар Османи, го посети претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој е хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје. „Еднаш борец, секогаш...
МАКЕДОНИЈА

Клиника за инфективни болести: Физикална терапија кај пациентите со Ковид-19 за подобрување на психо-физичкото здравје

Tретманот на пациенти болни од Ковид-19 бара мултидисциплинарен и сеопфатен пристап од првата средба со здравствениот работник, па се до неговото заминување. Од Клиника за...
МАКЕДОНИЈА

Талат Џафери хоспитализиран на Инфективната клиника

Берта Китинска
Претседатателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е примен на Инфективната клиника, пренесува „360 степени“. И од неговата матична партија ДУИ ја потврдија информацијата. -(Примен е н.з.)...
МАКЕДОНИЈА

Бројот на активни носители на вирусот е над 3.000 лица во земјава

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Стевановиќ: За време на оваа пандемија видовме многу болка и големи семејни трагедии на Инфективната клиника

Доктор Милена Стевановиќ, директор на Клиниката за Инфективни болести за 24 инфо вели дека немало потежок период за работа од изминативе месеци. Во моментов на клиниката има хоспитализирани...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Спасовска од Инфективна: Преморени сме, но сѐ уште сме мотивирани да помогнеме (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Преморени сме, но сѐ уште сме ентузијасти и мотивирани да помогнеме на секој кој има потреба од наша помош. Почитувајте ги мерките за да се...