Таг : Инфективно

МАКЕДОНИЈА

Бројката се искачи на 48: Четиригодишно девојче и пет други лица заразени од коронавирус

Александар Тодески
До 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус. Се работи за едно девојче од Штип на 4-годишна возраст, кое се инфицирало во...
МАКЕДОНИЈА

Патник од Германија со симптоми на грип се проверува дали е позитивен на коронавирус

Патник од Германија се проверува дали е позитивен на коронавирус, бидејќи покажал симптоми на вирус. „Државјанин од Гермнија е стигнат на скопскиот аеродром, од него...
МАКЕДОНИЈА

Пациентка со коронавирус со влошена состојба, останатите се стабилни

Пациентката од Дебар која со својот сопруг беше донесена на Инфективната клиника бидејќи се позитивни на коронавирусот е во влошена состојба и е на граница...
МАКЕДОНИЈА

Филипче со нови мерки: Сите места каде има масовно собирање ќе работат до 18 часот, забрана за концерти, теретани, театри

На состанокот со Комисијата, разгледавме низа дополнителни мерки бидејќи се соочивме со ситуации кои произлегоа од досегашните мерки на владата. Имавме разговори и со колеги...
МАКЕДОНИЈА

Тројца пациенти со коронавирус имаат лесно влошување на состојбата

Тројца пациенти заболени од коронавирусот во поодмината возраст се со лесно влошување, информираше на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посочи дека немаат...
МАКЕДОНИЈА

Минситерството за здравство ќе ја надополнува количината на тестови за коронавирус и друга опрема за потребите на Инфективно

Седумте пациенти на Инфективната клиника се во добра состојба и немаат потреба од механичка вентилација, рече министерот за здравство, Венко Филипче, кој посочи дека сите...
МАКЕДОНИЈА

Лица од Австралија и Сингапур се сомнителните случаи на коронавирус во хотелот во Скопје

Странци од Австралија и Сингапур кои во земјава пристигнале на 28 февруари се гостите на скопскиот хотел кој до носењето на резултатите дали тие се...
МАКЕДОНИЈА

Почина 85 годишен старец на инфективно од компликација од грип

Александар Тодески
 На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и...