Таг : Иран

СВЕТ

Помпео: САД се понудија да му помогнат на Иран со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
САД во моментов не е вклучена во непријателства кон Иран и на Техеран му понуди техничка помош во справувањето со епидемијата од новиот коронавирус, изјави...
Вести СВЕТ

Во Иран уште две лица починаа од новиот коронавирус, бројот на жртвите се искачи на 14

Во Иран уште две лица починаа од новиот коронавирус, со што бројот на жртвите се искачи на 14. Тоа е најголем број на жртви надвор...
СВЕТ

Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок, изјави Рохани

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја под притисок никогаш нема да преговара со САД. – Иран никогаш нема да преговара под...
Вести СВЕТ

Две лица кои работат за една хуманитарна организација се осудени на затворски казни во Иран за шпионажа за ЦИА

Две лица кои работат за една хуманитарна организација се осудени на затворски казни во Иран за шпионажа за американската Централна разузнавачка агенција, објави денеска портпаролот...
Вести

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Влатко Зорба
Иранската организација за атомска енергија (АЕОИ) објави дека е подготвена за збогатување ураниум на кој и да еј процент, предизвикувајќи загриженост за нуклеарната програма на...
Вести

„Кој ќе го убие Трамп, ќе добие 3 милиони долари“

Влатко Зорба
Ирански пратеник нуди награда од 3 милиони долари на оној, „кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, објави иранската новинска агенција „Исна“. „Во име...
Вести СВЕТ

Иран се закани со повлекување од Договорот за неширење на нуклеарно оружје

Иран денеска соопшти дека би можел да излезе од Договорот за неширење на нуклеарното оружје (НПТ) ако европските земји се обратат до Советот за безбедност...
Вести

Иран ќе ги праќа во Украина црните кутии од соборениот авион

Иран во Украина ќе ги испрати црните кутии од украинскиот авион кој по грешка беше соборен на почетокот од месецов , јави денеска новинската агенција...
Вести СВЕТ

Иранската Револуционерна гарда го уапси човекот кој објави снимка од нападот врз украинскиот патнички авион

Иранската Револуционерна гарда уапси едно лице, кое на интернет објави снимка од ударот на ракетата во украинскиот патнички авион во Ирак минатата недела, јави полуофицијалната...
Вести СВЕТ

Осум часа пред ракетниот напад врз базите во Иран, американските војници биле предупредени

Речиси осум часа пред ракетниот напад врз базите во Ирак, изведен на 8 јануари, американските и ирачките војници биле предупредени и побрзале да ги преместат...