Таг : Иран

Вести

Трудо: Иран го соборил украинскиот авион, говорат разузнавачките информации на Канада

Канадските власти имаат разузнавачки информации од свои извори и од сојузниците на Канада кои покажуваат дека украинскиот авионот бил соборен од Иран кон воздушна ракета,...
Вести СВЕТ

ЕУ предупреди да се избегнат комерцијалните летови во воздушниот простор на Иран

Европската Агенција за безбедност на авиосообраќајот (ЕАСА) ги предупреди земјите членки да ги избегнат комерцијалните летови во воздушниот простор на Иран. – Агенцијата за безбедност...
Вести СВЕТ

Висок командир на иранската Револуционерна гарда предупреди дека наскоро ќе следува „посурова одмазда“

Високиот командир на иранската Револуционерна гарда, Абдола Араги предупреди дека наскоро ќе следува „посурова одмазда“ од иранските ракетни напади врз американски воени цели во Ирак,...
МАКЕДОНИЈА

Македонците кои беа во базите во Ирак биле вработени преку агенции, МНР ја утврдува нивната бројка

Македонците кои се наоѓале во базите во Ирак кои вчера беа нападнати со дванаесет ракети не се војници, туку контрактори кои не се надлежност на...
Вести СВЕТ

Иран ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да преземе понатамошни воени активности

Постојаниот претставник на Иран во ОН, Маџид Тахт Раванчи, изјави денеска дека неговата земја ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да преземе понатамошни воени...
Вести

Ракетите во Багдад експлодирале на сто метри од американската амбасада

Ракетите кои вечерва експлодираа во Багдад дошле на 100 метри до амбасадата на САД, пренесува агенцијата Ројтерс повикувајќи се на полициски извори. Ракетите, како што...
Вести

Две нови експлозии во Зелената зона во Багдад

Две експлозии и сирени се слушнале во Багдад, јавува Ројтерс повикувајќи се на сведоци во Ирак. Ирачката заедничка воена команда веста ја потврдила и за...
МАКЕДОНИЈА

Тасев: Ако не реагираме за случувањата САД-Иран, што да очекуваме ако кај нас има такво нешто

Ако ние не реагираме што би очекувале ако кај нас има такво нешто, вели комуникологот Никола Тасев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 коментирајќи ги...
МАКЕДОНИЈА

Атанасовски: Иран и САД не би оделе кон избрзани чекори како војна, тоа е кревок регион

Аналитичарот Благојче Атанасовски смета дека ако се случи копнена инвазија на САД во Иран, не би се знаело колку жртви би имало. „Сметам дека и...