Таг : Исламска Држава

ЕУ СВЕТ

Исламска држава соопшти дека напаѓачот кој избоде минувачи во Лондон е нејзин борец

Џихадистичката организација Исламска држава соопшти дека напаѓачот, кој вчера избоде случајни минувачи на Стритхем во јужниот дел на Лондон, е еден од нејзините борци. –...
Вести СВЕТ

Во Ирак заробен заменикот на Ал Багдади

 Во Ирак е заробен Шакер Саба ал-Бадри, попознат како Ибн Халдун, братучед и воедно заменикот на Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на терористичката Исламска држава, кој беше убиен...
Вести

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за нападот на лондонскиот мост

Влатко Зорба
Таканаречената Исламска држава соопшти дека нападот на Лондонскиот мост, во кој загинаа две лица, го извршил еден од нејзините борци, пренесува агенцијата „Амак“ која е...
Вести СВЕТ

Командантот на Исламик Џихад бил убиен на спиење

Таткото на командантот на екстремистичката група Исламик Џихад, Салим Абу ел Ата, изјави дека неговиот син Баха, кој е убиен во израелскиот напад врз Појасот...
Регион СВЕТ

Турција почна да ги испорачува заробените припадници на Исламска држава во матичните земји

Турција почна да ги испорачува заробените припадници на Исламска држава во матичните земји, соопшти денеска телевизијата ТРТ Хабер, откако турското Министерство за внатрешни работи минатата...
Регион СВЕТ

Сојлу: Од понеделник планираме да ги вратиме уапсените борци на ИД во нивните матични земји

Турција планира да ги врати уапсените борци на ИД во нивните матични земји, почнувајќи од понеделник, 11 ноември, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман...
Регион СВЕТ

Уапсени Русинки под сомнение дека се членки на ИД

Влатко Зорба
Турската полиција уапси две државјанки на Русија на границата со Сирија откако илегално влегле во земјата. Двете жени се уапсени во пограничната провинција Килис под...
Регион СВЕТ

Уапсени 20 странски државјани во Анкара поврзани со Исламска држава

Maja_Serafimova
Турската полиција привела 20 странски државјани осомничени за врски со Исламска држава, јави агенцијата Анадолија. Aгенцијата соошти дека антитерористичката полиција денеска апсела осомничени во главниот...
Вести СВЕТ

САД ќе ги штитат нафтените полиња од Исламска држава во Сирија со оклопни возила и борбени сили

Maja_Serafimova
САД ќе испратат оклопни возила и борбени сили во источна Сирија за да спречат нафтените полиња да паднат во рацете на таканаречната Исламска држава, изјави...
Останати

Пејн: Турција е одговорна за бегството на борците на ИД

Влатко Зорба
Шефицата на австралиската дипломатија Марис Пејн смета дека Турција е единствено одговорна за бегството на борците на екстремистичката Исламска држава од притвор во Сирија. Пејн...