Таг : избори 2020

Политика

„Черчиловата судбина на С. Македонија“ – коментар на француското радио Франс Интер за изборите

Влатко Зорба
„Черчиловата судбина на Северна Македонија“ – под овој наслов најслушаното француско радио Франс Интер, кое е дел од јавниот сервис, се осврна со долг коментар...
Политика

Странски медиуми: Проевропските социјалдемократи победија на изборите во С. Македонија

Влатко Зорба
Проевропските социјалдемократи остварија тесна победа на парламентарните избори во Северна Македонија одржани на 15 јули и ќе се обидат да формираат нова влада, за што...
Политика

СДСМ е победник во македонските општини, како и во пет изборни единици

Влатко Зорба
Според првичните резултати од парламентарните избори забележителна е победата на СДСМ во голем број општини. Нивната победа е изразена во општините со доминантни македонски гласачи....
Политика

Османи: ДУИ оствари убедлива победа во сите избирачки места во Тетово

Влатко Зорба
Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на втората прес-конференција по завршување на изборниот ден наброја неколку градови и општини каде, според него, партијата извојувала убедлива победа....
Политика

СДСМ има водство во Центар, Куманово, Кочани, Берово, Ресен, Делчево, Крушево…

Влатко Зорба
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија има водство Центар, Куманово, Кочани, Берово, Ресен, Делчево, Крушево, брифираат од партијата. Според досега обработените информации, во Ресен СДСМ види со...
Политика

Села: ДУИ постојано прави притисоци последните денови

Влатко Зорба
Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, своето гласачко право го оствари во неговото родно место, струшкото село Ливада. Во изјавата дадена за медиумите веднаш...
Политика

Спасовски: Очекувам граѓаните да го потврдат патот по кој што сите ние се движевме

Влатко Зорба
Претседателот на Владата и носител на листа на коалицијата „Можеме“ во Изборната единица 2, Оливер Спасовски, денеска гласаше на избирачкото место во О.У. „Христијан Тодоровски...
Политика

Богојески: Со сила убавина не бидува, да не се жалиме доколку не сме подготвени да ги промени работите на подобро

Влатко Зорба
Претседателот на платформата Македонски концепт, Петар Богојески своето право на глас го оствари утринава во 10:00 часот во училиштето „Христијан Тодоровски Карпош“ во Скопје. Според...