Таг : Изборна единица

Политика

Заев: Не се откажуваме од една изборна единица

Влатко Зорба
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев рече дека не се откажуваат од една изборна единица, бидејќи е нивно изборно ветување. „Утре ќе го отворам...
МАКЕДОНИЈА

Заев: СДСМ нема да се откаже од воведување една изборна единица

Ивана Рамаданова
СДСМ не се откажува од ветувањето за измени во Изборниот законик и воведување една изборна единица, истакна денеска премиерот Зоран Заев. „Ниту сакаме, ниту имаме...
Политика

СДСМ очекуваат да биде изгласана една изборна единица

Влатко Зорба
Од СДСМ очекуваат во Собранието да влезе Законот за Јавно обвинителство, брифираат денеска од партијата. Исто така, оттаму сметаат дека ќе се промени изборниот законик...
Политика

Морачанин: ДОМ со години се залага за промена на изборниот законик

Влатко Зорба
Една изборна единица, отворени листи и педесет проценти жени на листите, ова се заложбите на ДОМ, изјави пратеничката Маја Морачанин вечерва во „Само вистина“ на...
Политика

Никој од големите партии не посакува една изборна единица, смета Грчева

Влатко Зорба
„Никој од големите партии не посакува една изборна единица, поготово не отворени листи“, изјави Солза Грчева во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. Си ги...
Политика

Иницијатива за една изборна единица: Нема процедурални пречки за измени на Изборниот законик

Влатко Зорба
Парламентарната Иницијативата за една изборна единица на денешната прес-конференција даде дополнителни објаснувања во врска со поднесените две предлог-измени на Изборниот законик, по изјавата на претседателот...
Политика

Заев: Ќе гласаме за една изборна единица, тоа ни беше предизборно ветување

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев денеска во Владата потпиша меморандум за соработка со амбасадорката на Швајцарија во земјава, Сибил Зутер Техада, во име на Швајцарската агенција за...