Таг : изјава

Политика

Бучковски за проблемот со Бугарија: Историчарите си даваат простор за политичарите да ги тргнат препреките

Берта Китинска
„Времето не ни е сојузник. За да одговориме на овој предизвик со Бугарија, треба да се вратиме назад, вели универзитетскиот професор Владо Бучковски во Студио...
СВЕТ

Конте: Изјавата на Ердоган за Макрон е неприфатлива

Stefanija Kuzmanovska
Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја оцени денеска како „неприфатлива“ изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган против францускиот претседател Емануел Макрон, кој неодамна зборуваше за...
Политика

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот вицепремиер Каракачанов

Берта Китинска
Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, за изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Изјавата на Ангеловска е уште еден доказ за негрижата на Владата за вработените во МВР

„Денешната изјава на Министерката за финансии Нина Ангеловска е уште еден доказ за негрижата на Владата предводена од Оливер Спасовски за вработените во Министерството за...
Политика

Вучиќ и Вулин со остри коментари за изјавата на Пендаровски во однос на границите меѓу Белград и Приштина

Српкиот претседател Александар Вучиќ и министерот за одбрана Александар Вулин денеска ја коментираа изјавата од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски за Газета Експрес дека „се...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Доколку мојот чесен пристап во работата за Шилегов е „лудо“, тогаш слободно може да ме нарекува така

Во текот на вчерашниот ден ја прочитав изјавата на Шилегов во која го споменува моето име и да бидам искрени ниту сум изненаден, а ниту...
Хроника

Членови на „Комити“ и „Војводи“ ја спречија Шекеринска да даде изјава (ВИДЕО)

„Никогаш Северна, само Македонија“, членови на навивачките групи „Комити“ и „Војводи“ гласно скандираа во моментите кога вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, се подготвуваше...
МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот на Гази Баба: Излегов сам меѓу револтираните граѓани на Синѓелиќ за да ја смирам состојбата

Берта Китинска
По вчерашниот инцидент кога поголема група жители на Ченто излегоа да протестираат во полициски час затоа што полицијата приведе тројца нивни сожители поради прекршување на...
МАКЕДОНИЈА

Свечена изјава дадоа новите судии на Врховниот суд

Берта Китинска
Во просториите на Судскиот совет на Република Северна Македонија денеска свечена изјава дадоа ново избраните судии на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Марјана Лазарова...
МАКЕДОНИЈА

Реџепи: Оваа коалиција ќе биде инспирација Албанците да излезат на избори

Ние секогаш се залагавме да има коалиција која ќе донесе промена, да донесе максимализација на потенцијалот на нашаите поддржувачи. Што се однесува до можноста за...