Таг : Јанушев

МАКЕДОНИЈА

Јанушев: Блиску е 12 април, обновата доаѓа

Берта Китинска
Продолжуваме со посетите „Обновата на Македонија доаѓа“. Денес сме во посета на општините Делчево и Македонска Каменица. Посетивме голем број на фирми, се сретнавме со...
МАКЕДОНИЈА Политика

Јанушев: На листите на ВМРО-ДПМНЕ ќе има некомпромитирани кадри

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на Републичкиот изборен штаб на партијата Игор Јанушев во интервју за МИА зборува за финализирање на програмата на ВМРО-ДПМНЕ...
МАКЕДОНИЈА Политика

Јанушев: Законот за ЈО треба да се донесе пред изборите

Никола Поповски
Не постои никаква шанса да отстапиме од нашите барања во однос на законот за јавно обвинителство, порача денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев одговарајќи...
Политика

Јанушев: Сите што се во Владата треба дословно да ги спроведуваат законите

Влатко Зорба
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Утрински брифинг“ посочи дека целта на сите кои што се во владата и сите кои што се дел...
МАКЕДОНИЈА Политика

ВМРО-ДПМНЕ донесе одлуки за техничката Влада и разреши едно лице

Никола Поповски
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, по седниците на највисоките партиски тела изјави дека  Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва едногласно го поддржале лидерот на...
Политика

СДСМ: Мицкоски со денови молчи и не бара одговорност од Јанушев за долгот на ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба
Социјалдемократскиот сојуз утрово преку соопштение потсети на долгот од 400 илјади евра на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за претседателската кампања на Гордана Сиљановска. „Факт број еден: ВМРО-ДПМНЕ...
Политика

Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на претстојните предвремени парламентарни избори....
МАКЕДОНИЈА

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред парламентарните избори

Ивана Рамаданова
Од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се  пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени...
Политика

Јанушев: За неколку месеци дефинитивно ќе ги испратиме во политичката историја

Влатко Зорба
Генералниот секретар ВМРО –ДПМНЕ Игор Јанушев енеска на платото пред театарот во Велес разговораше со жителите на градот каде разговараа за секојдневни проблеми со кои...
Политика

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ е силно и моќно како и секогаш

Влатко Зорба
„Сме имале многу примери во минатото каде што од различни мотиви одредени структури и луѓе и поединци се обидувале да наштетат на ВМРО-ДПМНЕ. Но, ВМРО-ДПМНЕ...