Таг : јавна администрација

Политика

Во Владата немаше мнозинство за одлуката администрацијата да оди на минималец, вели Заев

Влатко Зорба
На прашањето зошто не беше прифатена мерката која ја предложи за ставање на јавната администрација на минимална плата од 14.500 денара, претседателот на СДСМ, Зоран...
Политика

Стаменковска: Македонија достигнала рекорд по бројот на вработени во јавната администрација

Влатко Зорба
„Превработувањето во институциите, непотизмот и бруталната партизација се единственото нешто што СДСМ систематски го прави во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација расте...
Политика

УПОЗ: Неприфатлив е предлогот за намалување на платите во јавната администрација

Влатко Зорба
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) денеска преку соопштение информираше дека за нив е неприфатлив предлогот на СДСМ на...
Политика

Манчевски: Не сме запознати колку огласи се објавени за примање нови вработени во јавната администрација

Влатко Зорба
Потребите за вработување ги дефинираат институциите, а не Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Огласи за нови вработувања се распишани и ќе продолжат да...
Политика

Димовски: Создаваме професионална јавна администрација во интерес на граѓаните и бизнис-секторот

Влатко Зорба
„Ветивме и создаваме стручна и ефикасна администрација која ќе обезбеди квалитетни и навремени услуги за граѓаните и бизнис-секторот. Мерките идентификувани во Стратегијата за Рефрома на...
Политика

Манчевски за „360 етепени“: Административците кои ќе се прфрлат во приватен сектор ќе земаат повисоки плати

Влатко Зорба
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во интервју за „360 Степени“ ја коментираше бурата реакции по неговата изјава дека вишокот кадри од јавниот...
Политика

Пратениците изгласаа покачување на платите во јавната администрација

Влатко Зорба
Со 82 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та седница по скратена постапка го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот...
Политика

Законот за покачување на платите во јавната администрација пред пратениците

Влатко Зорба
Собранието на Република Северна Македонија денеска по скратена постапка треба да го разгледа Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за исплата на...