Таг : ЈО

МАКЕДОНИЈА

ЈО нема да ја повтори грешката, предмети од СЈО ќе добијат завршница, вели Јовески

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Стапува во сила новиот закон за ЈО, почнува темелната реформа на судството

Со Законот за ЈО кој денеска стапи на сила, и со другите закони кои се усогласија со препораките на Венецијанската комисија, сега првпат имаме шанса....
Политика

Помина една недела од инцидентот на „Боемска“, Обвинителството не се огласува за Мицкоски и Андоновски

Влатко Зорба
По инцидентот во кафеаната „Чардак“ кога пазарните инспектори беа спречени да извршат контрола затоа што во внатрешниот дел каде што не смее да се примаат...
Политика

Стоилковски: ЈО да отвори сериозна истрага за сите крими-афери на Дончев

-Уште еден функционер на СДСМ фатен во криминал, уште еден случај за кој што Обвинителството е затворено во пупката на Заев. Во овој хибриден режим,...
Хроника

Истрага против скопјанец кај кого беше пронајдена дрога и психотропни супстанции

Влатко Зорба
Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска донел наредба за спроведување истражна постапка против скопјанец за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,...
Политика

Колев: Сега не е момент да се зборува за цената на тестовите, но ЈО треба да се позанимава со прашањето по кризата

Влатко Зорба
Петар Колев од ГДУ на гостувањето на Само Вистина на „Канал 5“ изјави дека владата се вложува до максимум во моментов во однос на ситуацијата...
МАКЕДОНИЈА

Влада: ЈО да постапува по предметите во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот

Јавното обвинителство итно и приоритетно да постапува по предметите што се во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот, препорака до сите работодавачи...
МАКЕДОНИЈА

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Берта Китинска
За денеска остана гласањето на пратениците за законот за одбрана, за јавно обвинителство и за законот за Советот на јавни обвинители. Потоа би требало да...
СТАВ

Жерновски: Усвоениот закон за ЈО обезбедува позитивен извештај за напредокот од страна на ЕК

Stefanija Kuzmanovska
Францускиот претседател Емануел Макрон упати многу јасни и прецизни пораки на Конференцијата за безбедност во Минхен, од каде порача дека ќе им даде зелено светло...
МАКЕДОНИЈА

Меѓусебни обвинувања за партизирање на правосудството на расправата за Советот за јавни обвинители

Stefanija Kuzmanovska
Со меѓусебни обвинувања меѓу власта и опозицијата за партизирање на правосудните органи, за тоа кој направил државата да биде заробена или да има хибриден режим...