Таг : Јовески

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со Законот за ЈО е доживотен мандат за Рускоска и Јовевски

Влатко Зорба
„Амнестија за Зоран Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на инсистирањето на СДСМ да се донесе новиот закон за јавно обвинителство. Заев...
МАКЕДОНИЈА Политика

Милошоски: Скромен придонес во јавната расправа за предлог законот за Јавното обвинителство, посебно кон ставовите на адвокатот на власта Јовески (ФОТО)

-Скромен придонес во јавната расправа за предлог законот за Јавното обвинителство, посебно кон ставовите на обвинителот т.е. адвокатот на власта Љубомир Јовески, кој не ги...
Политика

Јовески: Неопходен е квалитетен Закон за ЈО, обвинителите да не потклекнуваат на притисоци

Влатко Зорба
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во своето предновогодишно обраќање порача дека Јавното обвинителство било исправено пред бројни предизвици и година во која покажале неселктивност во...
МАКЕДОНИЈА

Отворен предмет за новите аудио снимки за „Рекет“

Влатко Зорба
Jавното обвинителство отвори предмет за новообјавените снимки кои во саботата се појавија на Јутјуб, а за кои во јавноста се шпекулира дека „главен актер“ во...
МАКЕДОНИЈА

Промовирана новата интернет-страница на ЈОРСМ

Влатко Зорба
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија денеска ја промовираше новата интернет-страница, www.jorm.gov.mk, на која може да се следат информации од Јавното обвинителство на РСМ, од...
Политика

По ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО, вели Јовески

Влатко Зорба
Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот...
Политика

Јовески најави истрага за бонусите и платите на обвинителите на СЈО

Влатко Зорба
Државниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за неколку медиуми денес најави дека Јавното обвинителство ќе ја проверува законитоста на исплатата на дополнителните додатоци за екс...
Политика

Јовески: До овој момент нема основа за дисциплинска за Рускоска

Влатко Зорба
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица...
Политика

Јовески: Функционирањето на Специјалното јавно обвинителство треба да се реши со нови одредби

Влатко Зорба
Шефот на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески смета дека иднината на истражниот центар, вработените, опремата и сè што е поврзано со функционирањето на Специјалното јавно обвинителство...