Таг : „Јункер“

Политика

Јункер: Ако сакаме да бидеме почитувани мора да ги одржуваме ветувањата

Влатко Зорба
Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата по Самитот...
Политика

Ципрас по средбата со Јункер: Разговаравме за важноста на Договорот од Преспа и потребата за почеток на преговорите

Влатко Зорба
Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на...
ЕУ

Јункер: Постојат проблематични точки во планот за Брегзит

Влатко Зорба
Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека планот на Велика Британија за напуштање на ЕУ се уште има некои проблематични точки што треба...